Málokdo ale ví, že skoro všechny stromky, které se pak během prosince prodávají, se řežou v jeden čas. Proto vydrží stejně dlouho, ať už si je lidé koupí teď nebo třeba až den před Vánocemi. „Když si lidé jdou pro vánoční stromek až na poslední chvíli, tak se akorát připraví o možnost širšího výběru,“ poznamenal Oldřich Vyhnánek, který prodává stromky na Palackého náměstí v Kutné Hoře. „Jedinou výjimku tvoří obyčejné smrky, které se řežou postupně zhruba od desátého prosince,“ dodal.

I když si může každý koupit umělohmotný stromek, mnoho lidí přesto nedá na živý dopustit. „Umělohmotný stromek nikdy nemůže nahradit ten skutečný. Navíc si myslím, že tu jde také o tradici. Hodně lidí má například doma někde v krabici umělohmotný stromek, ale stejně každoročně kupují živý,“ vysvětluje Oldřich Vyhnánek.

Například předminulý rok byl, co se týče prodeje, velice nadprůměrný. "Minulý rok jsem dokonce vyprodal úplně všechny stromky. Letos se ale obávám, že by zájem o živé stromky mohl být, kvůli finanční krizi, menší,“ doplňuje.

„Co jsem slyšel, tak se lidé zbavují umělohmotných stromků. Hodně lidí mi říká, že má sice doma umělohmotný stromeček, ale když vidí, jak pěkné stromky tu pěstuji, takt si stejně ode mne rádi jeden koupí,“ sdělil Ondřej Aubrecht, pěstitel vánočních stromků z Kutnohorska.

Lidé možná stále kupují živé stromky, jelikož se jejich cena příliš nemění. „Ceny mých stromků jsou stejné už celá léta,“ uvedl Oldřich Vyhnánek. „Navíc já u svého stánku prodávám stromky z celé České republiky. Například obyčejné smrky mám z Kácova. Stříbrné smrky pak třeba až z Bruntálu,“ dodal.

Ondřej Oravec