VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zruči plánují dokončit zámek

Zruč nad Sázavou, Uhlířské Janovice - V roce 2015 se ve Zruči nad Sázavou se bude řešit především dokončení zámku a opravy komunikací. V Uhlířských Janovicích zase budou dokončovat stavbu domova pro seniory a plánují také výmalbu budovy knihovny a výstavního sálu. Vlivem tohoto kultury ubude

14.1.2015
SDÍLEJ:

Zručský zámekFoto: Deník/Irena Brandejská

Ve Zruči nad Sázavou plánují rekonstrukce

Zruč nad Sázavou - Zajímavý rok plný projektů čeká Zruč nad Sázavou. Město má v plánu několik akcí. Tou hlavní zůstává zručský zámek a jeho rekonstrukce. Oprava bude pokračovat i u komunikací a chodníků ve městě. V kultuře se plánuje velkolepý začátek turistické sezóny a otevření tří nových expozic. Zajímavým projektem pro seniory bude Seniortaxi určené pro občany starší 65 let. Na podporu se mohou těšit také rodiny, které se do města stěhují. Stranou nebude ani sport. Florbalisté se zúčastní ještě pěti turnajových soutěží a volejbalisté plánují svůj tradiční turnaj.

Investice do zámku a komunikací

Většina investic radnice ve Zruči nad Sázavou směřuje do projektu „Zručský zámek ožívá" a do jeho třetí etapy. Na zámku letos dojde k rekonstrukci místností, kde dříve sídlila knihovna. Dále také do výstavby nových bytů ve Zručském dvoře, kde vznikne deset garsonek k bydlení. Finance také radnice dá na dokončení nového zázemí technických služeb a správy majetku. Stávající hala bude sloužit pro garážování techniky a sklady. Jisté jsou také opravy komunikací ve městě. Především se bude jednat o ulice Pohleďská a Nademlejnkem. Dále bude zhotoven provizorní chodník od hasičů ke třetímu bytovému domu Na Pohoří. Vedení města dá peníze i na údržbu nové zeleně. „Zakoupí se nová sekačka, která bude moci sekat pod šňůrami a bude mít větší koš na sběr posekané trávy," prozradil starosta Zruče nad Sázavou Martin Hujer. Město také podpoří rodinnou sféru. „V projektu Mladá rodina chceme podpořit stěhování mladých rodin do našeho města," popsal Hujer. Radnice rovněž chce pomoci drobným podnikatelům a zrealizovat výměnu kotlů za ekologické.

Sociální: Město plánuje Seniortaxi

Pečovatelská služba ve Zruči nad Sázavou neplánuje na letošní rok velké změny. Místa v podporovaných bytech a objektech pečovatelské služby nejsou. „Byty jsou využívané naplno se všemi službami jako donáška oběda, nákupy nebo odvoz k lékaři," prozradila Monika Viktorová z odboru vnitřních věcí městského úřadu ve Zruči. Místní ale čeká velké překvapení v podobě Seniortaxi. To by mělo fungovat od března pro seniory od 65 let. Svaz postižených civilizačními chorobami plánuje tradiční akce. Těmi jsou zájezdy do Českých Budějovic na výstavu Země Živitelka a posezení při muzice. Svaz také bude poskytovat poradenství, a to každé úterý ve Spolkovém domě ve Zruči.

Kultura: V září otevřou nové expozice

Ve Zruči nad Sázavou se plánuje velké množství kulturních akcí. Jednou z těch největších bude 28. února již osmý ročník Reprezentačního městského plesu. Turistická sezóna se bude otevírat 25. dubna. Tradičně jí bude doprovázet celodenní kulturní akce na nádvoří zámku. Následně se 29. dubna Zruč nad Sázavou zapojí do celorepublikové akce s názvem Noc kostelů. Nejzajímavější ale bude září. V tom se budou otevírat hned tři nové prohlídkové expozice. První z nich bude na obnovené vyhlídce Kolowratské věži. Další bude Příběh řeky Sázavy, které bude k vidění v budově špýcharu a poslední bude Vodáctví České republiky, které bude instalováno ve Zručském dvoře.

Sport: Dlouhá sezóna florbalistů

Florbalisty Zruče nad Sázavou čeká v tomto roce ještě pětice turnajů. Na tom nejbližším, který se bude konat v Berouně změří síly s SK B.U.H. Praha a SK Florbal Benešov B. Poslední turnaj je bude čekat 2.května. Volejbalisté již nyní plánují další ročník tradičního turnaje smíšených družstev, který nese název Zručský smíšák. Letos se bude konat 18. dubna a je určen pro týmy složené ze čtyř mužů a dvou žen.

Uhlířské Janovice mají jako hlavní projekt zateplení školy

Uhlířské Janovice - Největší radost mají obyvatelé Uhlířských Janovic jistě z toho, že by se letošní rok měl dokončit dlouhá léta rozestavěný domov pro seniory. Ovšem nejen z toho bude město žít. Chystá se spousta akcí pro širokou veřejnost, jako tradiční slavnosti, taneční soutěž nebo kurz první pomoci v Mateřském centru Uhlíček. Začátek roku 2015 bude patřit místním fotbalistům, které čeká tvrdá zimní příprava a spousta přípravných utkání.

Oprava školy, knihovny i komunikací

Hned několik oprav plánuje radnice Uhlířských Janovic na rok 2015. Největším projektem bude oprava školy. „Přesněji řečeno jde o projekt snížení energetické náročnosti budovy Základní školy Uhlířské Janovice v ulici Komenského," řekl starosta Uhlířských Janovic Jiří Buchta. Na tento projekt město vyčíslilo přes 15, 4 milionu korun. „Peníze půjdou na zateplení objektu, výměnu oken a změnu tepelného média," dodal Buchta. Měnit se také bude budova knihovny a výstavního sálu. Zde ale půjde o pouhou výmalbu a částka tedy není tak převratná jako u školy. Velkou část rozpočtu dá město do pořádání kulturních akcí. „Tradičně budeme pořádat Uhlířskojanovické slavnosti, které budou v červnu. „Dále doufám, že se nám v dubnu povede opět zorganizovat druhý ročník Pálení čarodějnic," přiblížil starosta Uhlířských Janovic. Na konec roku má také v plánu rozsvícení vánočního stromečku. Jednou z velkých položek bude i oprava komunikací. V minulém roce město dokončilo opravu čtyř komunikací a v současné době je ve fázi zpracování projektové dokumentace oprava ulice Topolova a Mánesova, které vedou k domovu pro seniory.

Sociální: Oprava Domu pro seniory

Dostavba domova pro seniory je velký projekt Středočeského kraje. Již několik měsíců trvá jeho dokončování a v létě by mělo dojít do zdárného konce. Místo by v něm mělo najít několik desítek zájemců. V Uhlířských Janovicích to ale bude žít také v Mateřském centru Uhlíček, které na rok 2015 naplánovalo své tradiční akce. V únoru půjde o kurz první pomoci a oblíbený turnaj v pexesu. Březen bude ve znamení Vítání jara v maskách a duben bude patřit Jarnímu bazárku.

Kultura: Ples i tradiční taneční soutěž

Uhlířské Janovice nyní zažívají menší kulturní útlum. „Zatím toho v plánu moc nemáme. Je to kvůli tomu, že se nyní předělává muzeum a městská knihovna," řekl Tomáš Trávníček z kulturního informačního centra. Nyní bude mít muzeum měsíc zavřeno a výstavy začne centrum plánovat a nabírat až od dubnových termínů. Akcí, která je aktuálně v přípravě v Uhlířských Janovicích, je koncert Moravanky, který se bude konat 24. ledna. V pátek 20. února přijde na řadu hasičský ples. Tradiční a velká akce je Uhlířskojanovická parketa, což je taneční soutěž, která se uskuteční v březnu.

Sport Uhlířských Janovic

Fotbalisté Uhlířských Janovic budou mít zajímavou zimu i celou první polovinu roku. Jak dorost, který hraje středočeskou I.A třídu, skupinu D, tak i muži, zastupující Janovice ve středočeské „Fair Credit" I.B třídě ve skupině D, již nastoupili do přípravy. Čeká je množství přípravných zápasů. Ty budou hrát stejně jako v loňském roce v rámci zimního turnaje na umělé trávě v Červených Pečkách. Turnaje mužů se rovněž zúčastní Kouřim, Malešov nebo Poděbrady. První soutěžní zápas muže bude čekat 21. ledna s Divišovem. Jeden z přípravných zápasů odehrají také „B" tým a tradičně proti Ratajím nad Sázavou. Dorostenci se při přípravě turnajově střetnou například s Nymburkem. Mladíci první soutěžní zápas odehrají ve stejný den jako muži proti Horním Bučicím.

Autor: Michaela Poláková

14.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tuto parní lokomotivu nazývají Ušatá nebo také Bulík.
10

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Uhlíři sahali po vyrovnání, ale marně

Mnichovo Hradiště – Druhé kolo I. A třídy, skupiny B odehráli fotbalisté Uhlířských Janovic v neděli na hřišti Mnichova Hradiště. Hosté ani ve druhém klání letošní sezony nebodovali.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 21. do 27. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté se potřetí utkali o putovní pohár pojišťovny Generali

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - Zbraslavické hřiště hostilo již třetí ročník fotbalového turnaje. O vítězství bojovala čtyři mužstva. Vítězem se stal již potřetí tým Real Top Praha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení