VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice žijí: finance na opravy „kulturáků“ se obcím vyplácí

Kutnohorsko – Nemalé investice a úsilí získat dotace na rekonstrukci vkládají každoročně starostové obcí na Kutnohorsku do „svých" kulturních domů. Podle jejich slov se jim to vyplácí.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Kulturní domy na vesnicích žijí!Foto: Blanka Olišarová

Kulturní domy jsou na vesnicích skutečnými centry zábavy a společenského života: konají se zde plesy, setkání seniorů, koncerty, využívají je nejrůznější obecní spolky nebo i ženy s dětmi.

Omšelá budova dostala novou tvář

Důkazem toho, jak se vyplácí do „kulturáků" investovat čas i peníze, je například obec Holšice nedaleko Chabeřic. Zde nechal starosta obce Petr Záruba zrekonstruovat starý, omšelý dům, na jehož nevábný vzhled poukazovali i samotní občané.

„Dům jsme nechali zrekonstruovat. V přízemí funguje hospoda, tu jsme nechali, v patře jsme potom nechali vytvořit sál, zbudovat nové sociální zařízení a zázemí jako je šatna," popsal nové prostory starosta Záruba. Jak dodal, této investice do předělání starého chátrajícího domu nelituje.

„Očekáváme, že se nám peníze vrátí, chceme zde pořádat třeba plesy nebo zábavy. Ale i kdyby se nám peníze všechny nevrátili, jsem spokojený, že dům alespoň nyní vypadá pěkně na pohled. Dokonce i lidé, když kolem chodí, si jeho nový vzhled pochvalují," řekl s pýchou v hlase na závěr starosta Chabeřic Petr Záruba.

Do multifunkčního domu za cvičením

Nový multifunkční dům si jako centrum pro sportovní i kulturní události užívají obyvatelé v Bohdanči nedaleko Zbraslavic.
Ten zde vznikl poté, co nechalo vedení obce přestavět dům číslo 7. „Na rekonstrukci významně přispěl Středočeský kraj a po dokončení rekonstrukce zde vznikly nové prostory pro zájmové organizace, pro práci s dětmi a také pořádání nejrůznějších cvičení a přednášek," sdělil starosta Bohdanče Jaromír Juna. Kromě prostorů k cvičení přibližně dvanácti žen nebo herny pro rodiče s dětmi sídlí v multifunkčním domě také knihovna.

Jak dále dodal starosta Bohdanče, tento multifunkční dům je spíše menšího charakteru, taneční sál zde rozhodně nehledejte. „K pořádání plesů a zábav jsme využívali dříve naši sokolovnu, ale bohužel lidé přestávají chodit," povzdechl si Jaromír Juna.

Výměna oken nutná

Několik rekonstrukcí už má za sebou kulturní dům v Petrovicích I.
Jak prozradila starostka obce Kristýna Jirkovská, opravy odstartovala před přibližně čtyřmi roky rekonstrukce střechy „kulturáku". Poslední úpravy vzhledu domu ze 70. let pochází z roku 2011. „Tenkrát se nám podařilo získat dotaci Středočeského kraje na přibližně osm set tisíc korun. Ty jsme investovali do opravy vnitřního osvětlení domu a na kompletní obnovu vzhledu všech toalet v budově. Dále jsme nechali opravit parkety a také stropy v sále," sdělila dále starostka obce Petrovice I.

V současné době je kulturní dům využíván především na akce obce a místních spolků: hasiči a další spolky zde pořádají své plesy, konají se zde také setkání seniorů a další akce. Obec sál také pronajímá, a to u příležitosti pořádání diskoték, které jsou v okolí dobře známé, nebo koncertů kapel.

Jeden z nejstarších

Čestné místo mezi kulturními domy v menších obcích na Kutnohorsku zaujímá „kulturák" chlístovický. Jak prozradil starosta Chlístovic Bohuslav Ryšánek, plány na jeho výstavbu pochází již z roku 1946 a vystavěn byl v padesátých letech minulého století. „Jde o kulturní dům městského typu, s balkóny," řekl starosta Chlístovic.

Podle jeho slov je toto středisko společenského a kulturního života v dobrém stavu, do budoucna plánují například obnovu rozvodu elektřiny a také výměnu oken. V budově návštěvníci naleznou stálou expozici věnovanou husitství. „Jinak se u nás konají nejrůznější plesy a veškeré kulturní akce, jako je vítání občánků nebo setkávání rodáků a seniorů," řekl dále Bohuslav Ryšánek. Na závěr upozornil na značnou výhodu domu: co do počtu míst pro návštěvníky je variabilní, vejdou se jich sem téměř čtyři stovky.
Povodeň narušila statiku zdí
Rozsáhlejší kosmetický zásah má za sebou také kulturní dům ve Vlastějovicích, u kterého v roce 2002 narušila povodeň statiku zdí. „Zdi popraskaly a bylo třeba je zevnitř i zvenku sepnout lany, aby držely při sobě," popsal potíže, se kterými se stavba potýkala, Jiří Lapáček, starosta Vlastějovic. V uplynulých letech dům získal nová okna, bylo upraveno zázemí sálu, strop a také byly obměněny parkety v sálu.

Již tento víkend si vyměněné parkety vyzkouší návštěvníci, kteří se sem sjedou na posvícenskou zábavu, kterou připravuje místní sbor dobrovolných hasičů. 

Autor: Blanka Olišarová

11.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení