VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vést sbor mne velice naplňuje, říká sbormistr Jan Drahota

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Sbor Muscina funguje pod hlavičkou Základní umělecké školy v Kutné Hoře. Tento rok byl pro něj mimořádně úspěšný. Nejenže zpíval na pietní akci v Lidicích, ale také pokřtil vlastní CD. Sbor více jak deset let vede sbormistr Jan Drahota.

7.7.2017
SDÍLEJ:

Vést sbor mne velice naplňuje, říká sbormistr Jan DrahotaFoto: Radek Valoušek

Kdo je sbor Muscina a od kdy funguje?

Sbor Muscina je dětský pěvecký sbor ZUŠ Kutná Hora. Odpovědět, od kdy funguje, nelze jednoznačně. Sbory na naší škole existovaly přerušovaně již od jejího založení na počátku třicátých let minulého století. Dnešní padesátníci si možná pamatují sbor Plamínek s paní učitelkou Jeřábkovou a čtyřicátníci sbor Sluníčko s panem učitelem Matějíčkem. Já jsem převzal sbor v roce 2005, nynějším názvem jsme jej pojmenovali v roce 2008.

Kolik členů sbor navštěvuje, a jak jsou staří?

Ve škole jsou sbory tři, Cvrčci - ti jsou nejmenší, Koťata - zhruba první stupeň ZŠ a Muscinu navštěvují děti 2. stupně ZŠ nebo střední školu. Je nás do dvaceti členů, a to je dle mého málo.

Jaký počet by byl váš ideál?

Padesát dětí. Sbor zní mnohem kompaktněji a plněji.

A co pro Vás vedení sboru osobně znamená, zaměstnání nebo poslání?

Samozřejmě je pro mě práce v ZUŠ zdroj příjmu a výplata je pro mne důležitá, jako pro všechny ostatní. Ale kdybych svou práci bral pouze jako výdělečnou činnost, bylo by to moc smutné. Vést sbor mne velice naplňuje. Studenti jsou báječní a táhnou za jeden provaz. Nemusím řešit žádné problémy ohledně kázně a osobních sporů, všichni výborně pracují na zkouškách a vše zúročí na koncertech. Moc si toho vážím. Když pracuji s Muscinou, jsem rád, že mám povolání, které mě baví. Pak tedy nemám problém sboru věnovat i něco ze svého volného času.

Tento školní rok Muscina natočila CD. Jak dlouhá cesta byla až ke křtu?

V naší škole je mnoho možností ke kreativitě pro všechny. Před několika lety zde byl otevřen obor elektronického zpracování hudby, který skvěle vede Martin Vajgl. Má k dispozici vybavenou učebnu a výsledná kvalita nahrávek je tedy vynikající. Proto jsme to využili. Už před dvěma lety jsme natočili disk s názvem „Dokud muzika světem zní“ a letošní CD jsme pojmenovali „Slyšte a vizte“. Je tam 45 minut hudby - 21 skladeb z různých období, různých žánrů a stylu v rozličných instrumentacích. Pokřtili jsme jej a poslali mezi lidi 12. června.

Je možné si CD někde koupit?

Distribuovat jej jako škola nesmíme, je to školní projekt, i když velmi zdařilý. K dostání je v Základní umělecké škole v ředitelně.

Kolik úsilí stojí natočit takové CD?

Hodně, a zdaleka nejenom pro mě. Práce to byla velice příjemná a nikdo netrpěl. Moc děkuji všem, kteří pomohli, od nahrání nástrojů po návrh obalu. Vše si škola zvládla vyrobit sama, jenom výrobu provedla firma.

Pokud si vás někdo chce poslechnout, je to možné třeba na internetu?

Ano, něco je na You Tube, dal jsem tam klip Žluté listí, což je písnička přímo od Musciny, a poslechnout si z tohoto CD můžete Händelova Mesiáše nebo Modlitbu od Ulrychových. Je tam i několik starších videí sboru. Stačí na You Tube zadat název sboru a vyhledavač to určitě najde.

V den 75. výročí vypálení obce Lidice 10. června jste zpívali přímo v Lidicích. Jak jste se dostali na tuto akci?

Vystoupili jsme v rámci celostátní přehlídky „Světlo za Lidice“, která proběhla hned po samotném pietním aktu. Zpívalo zde 14 dětských sborů z celé republiky, za každý kraj jeden reprezentant. My jsme tedy reprezentovali kraj Středočeský. Na přehlídku jsme byli pozváni díky výbornému umístění v soutěži pěveckých sborů ZUŠ, která se konala minulý školní rok v Mnichově Hradišti. V Lidicích jsme reprezentovali nejenom středočeský kraj, ale také Kutnou Horu. Odvezli jsme si odtud spoustu zážitků, nejen hudebních.

Závěrem se chci zeptat, pokud by někdo chtěl zpívat s Muscinou, co pro to má udělat.

Především se nebát. Spousta dětí (i dospělých) se podceňuje a říká, že neumí zpívat, tak to ani nezkusí. Sborové zpívání ale funguje na jiných principech než sólové. Samozřejmě je nutný hudební sluch, vše ostatní, jako pracovat s dechem nebo hlasem, je naučím já. Zpěváky čeká určitě milé přijetí a přátelský kolektiv, je ale potřeba se také připravit na důslednou práci. V případě zájmu lze kontaktovat školu na stránkách zuskh.cz nebo přímo mě na e-mailu drahota@zuskh.cz.

Autor: Hana Kratochvílová

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový zvon určený pro kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře odlili v nizozemském Astenu ve středu 10. května.
43

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Zruč přišla o osm hráčů. Musela zrušit B-tým

Zruč nad Sázavou – Jiskra Zruč nad Sázavou odhlásila svůj B-tým ze IV. třídy, skupiny B. Co bylo hlavním důvodem?

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení