VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterinární poradna: Děložní problémy vyřeší kastrace

Kutnohorsko - Kastrace feny (ovariohysterektomie) znamená chirurgické odstranění vaječníků a dělohy. Nejčastějším důvodem ke kastraci feny je zabránění říje a další reprodukce, onemocnění pohlavních orgánů a mléčné žlázy. Mezi tato onemocnění patří nejčastěji pyometra (hnisavý zánět dělohy, nádory pohlavných orgánů a mléčné žlázy, cukrovka a falešná březost.

6.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK


Provedení kastrace je mnohem vhodnější než aplikace hormonálních preparátů k zabránění hárání. Takové preparáty mají totiž mnoho nežádoucích účinků.

Pyometra (hnisavý zánět dělohy) : patří k nejčastějším a nejnebezpečnějším onemocněním starších fen. Pokud není zahájena léčba, je toto onemocnění pro fenu smrtelné. Formy : 1. otevřená (možnost konzervativní léčby), 2. uzavřená (pouze chirurgické řešení) Nádory mléčné žlázy : časté u starších fen, pokud se kastrace provede mezi 1. a 2. háráním, je ochranný vliv až 90%, čili riziko vzniku zhoubného nádoru v mléčné žláze je až o 90% nižší než u nekastrovaných fen.

Pseudogravidita (falešná březost) : je projevem nadměrného působení pohlavních hormonů na organizmus feny, znamená kromě psychických poruch také zvýšené riziko vzniku zánětu dělohy a zánětu a nádorů mléčné žlázy. Proto kastrace je nejlepším řešením.

Diabetes mellitus (cukrovka) : U fen jsou nejčastější příčinou pohlavní hormony - gestageny. Ty vznikají ve vaječnících a způsobují zvýšenou produkci růstového hormonu v mléčné žláze. Ten pak významně snižuje účinek inzulinu na glukózu. Slinivka břišní, kde se inzulin tvoří, musí výrazně zvýšit jeho produkci, aby se krevní cukr udržel na normální hladině. Takový stav nakonec může vést k úplnému vyčerpání a nevratné degeneraci slinivky. Ta už není schopna inzulin tvořit, a je proto nutné ho každý den podávat formou podkožních injekcí. Gestageny používané např. v preparátech na potlačení hárání jsou z hlediska vzniku cukrovky (ale i hnisavého zánětu dělohy anebo nádorů mléčné žlázy) vysoce rizikové a jsou poměrně častou příčinou tzv. iatrogenního (lékařem způsobeného) diabetu. Kastrace patří u fen k významným preventivním opatřením vzniku cukrovky.

Je nutno si uvědomit, že přes 50% fen má ve vyšším věku zdravotní potíže s dělohou, či vaječníky. Proto doporučujeme, aby jste touto včas provedenou operací dopřáli své psí dámě klidné a bezpečnější stáří.

Veterinární ordinace Kutná Hora
MVDr. Eva Schmotzerová
Sportovců 193
www.veterina-kutnahora.cz

608 912 333

Místo události:
6.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Ulice 1. máje ve Zruči je uzavřená

Kapela UDG.

KRÁTCE: Koncert i turnaj v malé kopané. Kam vyrazíte?

Na začátku srpna začnou opravy České ulice v Kutné Hoře

Kutná Hora – Česká ulice v Kutné Hoře by se snad již brzy měla dočkat kompletní rekonstrukce. „Přepokládáme, že práce budou zahájeny začátkem srpna,“ řekl vedoucí investičního oddělení Městského úřadu Kutná Hora Jiří Janál.

FOTO: Otevřené čtvrtky se vrací zpět do Kutné Hory

Kutná Hora - Otevřený čtvrtek se odehrál na Palackého náměstí v Kutné Hoře v 17 hodin. K poslechu a tanci hrála hudební skupina Double Guitar Band. Lidé mají radost, že město ožívá. „Určitě je to dobře, že se u nás ve městě takovéto akce konají,“ uvedl Petr Procházka, který si přišel část vystoupení poslechnout. Příští týden se mohou lidé z Kutné Hory těšit od 17 hodin na vystoupení kutnohorské kapely MiG 9 Babočka. Divákům zahraje převzaté skladby známějších interpretů s vlastním angažmá.

Oficiální střed České republiky i "pupík Evropy" najdete nedaleko Kutnohorska

Číhošť/Golčův Jeníkov/Jakubovice /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Víte, že „co by kamenem dohodil“ od okraje kutnohorského okresu, se nachází oficiálně zaměřený střed ČR? A také jeden neoficiální? A dokonce „pupík Evropy“?

Kam za letní zábavou?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení