VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterinární poradna: Děložní problémy vyřeší kastrace

Kutnohorsko - Kastrace feny (ovariohysterektomie) znamená chirurgické odstranění vaječníků a dělohy. Nejčastějším důvodem ke kastraci feny je zabránění říje a další reprodukce, onemocnění pohlavních orgánů a mléčné žlázy. Mezi tato onemocnění patří nejčastěji pyometra (hnisavý zánět dělohy, nádory pohlavných orgánů a mléčné žlázy, cukrovka a falešná březost.

6.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK


Provedení kastrace je mnohem vhodnější než aplikace hormonálních preparátů k zabránění hárání. Takové preparáty mají totiž mnoho nežádoucích účinků.

Pyometra (hnisavý zánět dělohy) : patří k nejčastějším a nejnebezpečnějším onemocněním starších fen. Pokud není zahájena léčba, je toto onemocnění pro fenu smrtelné. Formy : 1. otevřená (možnost konzervativní léčby), 2. uzavřená (pouze chirurgické řešení) Nádory mléčné žlázy : časté u starších fen, pokud se kastrace provede mezi 1. a 2. háráním, je ochranný vliv až 90%, čili riziko vzniku zhoubného nádoru v mléčné žláze je až o 90% nižší než u nekastrovaných fen.

Pseudogravidita (falešná březost) : je projevem nadměrného působení pohlavních hormonů na organizmus feny, znamená kromě psychických poruch také zvýšené riziko vzniku zánětu dělohy a zánětu a nádorů mléčné žlázy. Proto kastrace je nejlepším řešením.

Diabetes mellitus (cukrovka) : U fen jsou nejčastější příčinou pohlavní hormony - gestageny. Ty vznikají ve vaječnících a způsobují zvýšenou produkci růstového hormonu v mléčné žláze. Ten pak významně snižuje účinek inzulinu na glukózu. Slinivka břišní, kde se inzulin tvoří, musí výrazně zvýšit jeho produkci, aby se krevní cukr udržel na normální hladině. Takový stav nakonec může vést k úplnému vyčerpání a nevratné degeneraci slinivky. Ta už není schopna inzulin tvořit, a je proto nutné ho každý den podávat formou podkožních injekcí. Gestageny používané např. v preparátech na potlačení hárání jsou z hlediska vzniku cukrovky (ale i hnisavého zánětu dělohy anebo nádorů mléčné žlázy) vysoce rizikové a jsou poměrně častou příčinou tzv. iatrogenního (lékařem způsobeného) diabetu. Kastrace patří u fen k významným preventivním opatřením vzniku cukrovky.

Je nutno si uvědomit, že přes 50% fen má ve vyšším věku zdravotní potíže s dělohou, či vaječníky. Proto doporučujeme, aby jste touto včas provedenou operací dopřáli své psí dámě klidné a bezpečnější stáří.

Veterinární ordinace Kutná Hora
MVDr. Eva Schmotzerová
Sportovců 193
www.veterina-kutnahora.cz

608 912 333

Místo události:
6.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze zářijového náboru dětí do FK Čáslav.
62

Měsíc náborů brzy skončí, ale možnost začít hrát fotbal v Čáslavi žije dál

Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

OBRAZEM: Starostové společně posnídali v Rytířském sále

Kutná Hora - Snídaně pro starosty, kterou uspořádala MAS Lípa pro venkov, se konala ve čtvrtek 21. září od 9 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Společného jednání se zúčastnilo 47 zástupců obcí z území Kutnohorska.

Druhou etapu cyklostezky dokončí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Cyklisté ze Zruče nad Sázavou a okolí se projedou ještě v letošním roce po nové cyklostezce. V těchto dnech se na její stavě pilně pracuje.

KRÁTCE: Poplatek za odpady v Kutné Hoře je třeba uhradit do září

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kutnohorska.

Policisté z Čáslavi hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z fotografie z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu krádeže peněženky v obchodu v obci Čáslav v ulici Jeníkovská, ke které došlo dopoledne 11. září," řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení