VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda starostů je podle většiny nesmysl

Kutnohorsko /ANKETA/ – Bývalý ministr financí Andrej Babiš by si představoval vedení města stejně, jako vedení firmy. Jak uvedl v Lidových novinách, byl by přímo volený starosta a žádní zastupitelé. Co si o nápadu bývalého ministra financí myslí činní politici jsme zjišťovali na Kutnohorsku.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Hlavní sídlo kutnohorské radnice na Havlíčkově náměstí.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

K názoru Andreje Babiše se vyjádřil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství a zároveň kutnohorský opoziční zastupitel Ivo Šanc (ŠANCE). Podle něj se jedná o úplný nesmysl.

„Znamenalo by to popření demokracie a návrat do minulých dob, kde by se takovéto paralely našly,“ řekl Ivo Šanc. Podle něj by na to mohl přistoupit jen někdo s jednodušším uvažováním. „Chraň bůh, aby něco takového nastalo,“ dodal. Myslí si, že je lepší, když se zastupitelé hádají. Nesmí totiž chybět debata, jinak je to podle něj špatně.

„Když jsem nastupoval před čtrnácti lety na radnici, tak jsem řekl, že je potřeba město řídit jako firmu,“ řekl čáslavský starosta a senátor Jaromír Strnad. Mluví se také o přímé volbě starosty. „Zdá se mi to jako dobrá myšlenka, ale jak ji zrealizovat? Byly by potřeba legislativní změny,“ dodal. Jednoduché je to podle něj říci, těžší už ale případně uvést do praxe.

S Babišovým nápadem nesouhlasí ani čáslavský zastupitel Filip Jerie (SNK ED).

„Myslím si, že je to popření demokratického systému. Máme zde parlamentní demokracii, a proto by měla být dodržována i v nižších politických vrstvách,“ řekl Filip Jerie. 

Jiřího Havlíčka (ČSSD), který je ministrem průmyslu a čáslavským zastupitelem nápady Andreje Babiše příliš nezajímají.

„Náš stát je založen na demokratických principech a rozhodování kolektivních orgánů, jako je například zastupitelstvo města, jehož složení tak odráží vůli a zájmy občanů vyjádřené ve volbách,“ řekl v úvodu Jiří Havlíček. Podle něj je takto zajištěna i pestrost politické prezentace, ať jde o město, kraj nebo stát. „Pokud by měl o všech věcech rozhodovat pouze jen jeden člověk, jak by si asi přál Andrej Babiš, určitě by to pro úroveň demokracie v naší zemi nebylo dobré,“ dodal. Podle něj i starosta potřebuje pro své rozhodování zpětnou vazbu, kterou mu nepochybně zastupitelstvo může dát.

K názoru Andreje Babiše se vyjádřil i starosta Kutné Hory Martin Starý (ZMĚNA). „Pohled na řízení města a firmy nejde srovnávat. Kdybychom byli firmou, uzavřeli bychom vše, co nám prodělává, tedy bazén, kino, divadlo a další. To si ale město nemůže dovolit,“ řekl Martin Starý.

Ten si také nedokáže představit, že by ve městě rozhodoval pouze jeden člověk. „Naše zastupitelstvo se skládá z 27 lidí. Možná je to málo, možná moc. Jde ale o to, aby tam byli lidé, kterým jde hlavně o dobro města. Je tam pluralita názorů a vnitřní kontrola,“ dodal kutnohorský starosta.

Markéta Čapková (ANO) z čáslavského zastupitelstva neslyšela výrok osobně a zná jej pouze z článků v tisku. „Můj názor je takový, že se každé zodpovědné vedení firmy snaží docílit v rámci právního rámce její prosperity. Pokud je město vedeno jako zodpovědně řízená firma, a výsledkem je efektivní hospodaření při zachování všech přirozených i legislativně zakotvených funkcí obce, nemám k takovému vedení výhrad,“ řekla.

Co se týče návrhu rušení zastupitelstev, je vzhledem k tradici politické plurality pro zachování současného stavu. 

Autor: Diana Kovandová

Mohli by řídit města pouze starostové?

ANO

32 hlasů

NE

125 hlasů

Hlasovalo: 157

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Ulice 1. máje ve Zruči je uzavřená

Kapela UDG.

KRÁTCE: Koncert i turnaj v malé kopané. Kam vyrazíte?

Na začátku srpna začnou opravy České ulice v Kutné Hoře

Kutná Hora – Česká ulice v Kutné Hoře by se snad již brzy měla dočkat kompletní rekonstrukce. „Přepokládáme, že práce budou zahájeny začátkem srpna,“ řekl vedoucí investičního oddělení Městského úřadu Kutná Hora Jiří Janál.

FOTO: Otevřené čtvrtky se vrací zpět do Kutné Hory

Kutná Hora - Otevřený čtvrtek se odehrál na Palackého náměstí v Kutné Hoře v 17 hodin. K poslechu a tanci hrála hudební skupina Double Guitar Band. Lidé mají radost, že město ožívá. „Určitě je to dobře, že se u nás ve městě takovéto akce konají,“ uvedl Petr Procházka, který si přišel část vystoupení poslechnout. Příští týden se mohou lidé z Kutné Hory těšit od 17 hodin na vystoupení kutnohorské kapely MiG 9 Babočka. Divákům zahraje převzaté skladby známějších interpretů s vlastním angažmá.

Oficiální střed České republiky i "pupík Evropy" najdete nedaleko Kutnohorska

Číhošť/Golčův Jeníkov/Jakubovice /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Víte, že „co by kamenem dohodil“ od okraje kutnohorského okresu, se nachází oficiálně zaměřený střed ČR? A také jeden neoficiální? A dokonce „pupík Evropy“?

Kam za letní zábavou?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení