Žně mají i predátoři a zvláště drobná zvěř zažívá v tomto období citelné ztráty. V přírodě pozorujeme rychlý růst mláďat spárkaté zvěře, které postupně přivykají, krom sání mateřského mléka, na příjem rostlinné potravy.

Právě z tohoto důvodu by veřejnost měla být stále citlivě upozorňována, že bezohledné chování v přírodě a volné pobíhání psů je v tomto období pro volně žijící živočichy velmi škodlivé. V druhé polovině července probíhá srnčí říje.

Na tichých procházkách přírodou můžeme pozorovat teritoriální chování srnců a jejich vzájemné potyčky. Teritoriální srnci srdnatě hájí svoje území, často obchází jeho hranice, obnovují značení a vytrvale vyhání slabší srnce.

Pozorní by měli být také řidiči

V průběhu říje se zvyšuje migrační aktivita srnčí zvěře, upozornění je nutno adresovat zvláště řidičům, kteří by měli být na silnicích obezřetní, zvláště v lesních úsecích, na častější přechody srnčí, ale i černé zvěře. Kolize se silnějším kňourem může mít fatální důsledky, přinejmenším hraničící s totální destrukcí vozidla. Proto jezděme po silnicích ohleduplně, nejenom vůči ostatním řidičům či volně žijícím živočichům, ale i v zájmu vlastní bezpečnosti. Na vozovce nemusí stát jenom stokilový kňour, ale i spadlý náklad, vyvrácený strom po letní bouřce či nepozorné dítě.

Pokud chceme z prázdninových procházek odcházet z přírody s poznáním, dosyta občerstveni rozmanitostí přírody, nechť nás na našich toulkách provází také ohleduplnost ke zvěři.

Autor: Jiří Šilha