VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hráze proti velké vodě vyrostou do roku 2011

Vrdy - Pořádný krok dopředu v protipovodňové ochraně hodlají udělat ve Vrdech. Letos v červnu se má začít na břehu Doubravy budovat hráz, která by při zvýšené hladině zabránila rozlití vody do obce.

25.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Suchá nádrž byla příliš drahá

Podle starosty Vrdů Antonína Šindeláře byly na stole nejprve dvě varianty. Vedle již zmíněné hráze to měl být takzvaný suchý rybník neboli suchý poldr. Tedy prázdná nádrž nad obcí, která by se v případě velké vody naplnila a tím povodeň zadržela. „Tato možnost se ukázala jako finančně neúnosná,“ řekl starosta.

Zvítězilo tedy „hrázkování“. Práce se provedou zejména v takzvaných zátopových oblastech v části Vrdy – Lázně a v osadě Zbyslav. Jak Šindelář podotkl, přípravy trvaly poměrně dlouho. „Bylo třeba vyřešit vlastnické vztahy,“ řekl.

Hrázky budou sahat do výšky 80 cm

A jak budou hrázky reálně vypadat? „Tam, kde to půjde, budou se zvedat ploty a betonovat jejich podezdívky,“ vysvětlil starosta s tím, že hráz by měla být vysoká zhruba osmdesát centimetrů.

„Na ostatních místech se vytvoří mobilní uzávěry,“ dodal Šindelář.

Zmíněná hrázka bude tvořena nepropustným dílem a zeminou a zatravněna.

Dalším cílem, kterého chtějí ve Vrdech dosáhnout, je zrychlení takzvané průtokové vlny přes obec. K tomu má posloužit jednak takzvaný vakový jez, který průtok vody zrychlí, a jednak akce s názvem „průpich meandru ve Zbyslavi“. „Dojde k napřímení koryta a tím zrychlení průtoku,“ vysvětlil Šindelář. Ramena řeky zůstanou z ekologických důvodů zachována.

S celou akcí bude také souviset úprava kanalizace. „Tam, kde je dešťová kanalizace zaústěna do řeky, bude třeba udělat jednosměrné uzávěry, aby nedošlo k zaplavení obce na základě fyzikálního zákona o spojitých nádobách,“ dodal starosta.

Hrozba se zmenší, ale nezmizí

Byť ani po úpravách nebude možné riziko povodní ve Vrdech zcela vyloučit, tato hrozba se jimi výrazně sníží.

Připravovaný projekt byl novinkou – byť příjemnou – pro obyvatele Vrdů Václava Hejbalíka. „Nevím o tom. Tam, kde bydlím, nebezpečí povodní nehrozí. V mládí jsme ale měli dům v „Lázních“, takže dobře vím, jaké to je. Povodně byly nejen na jaře, ale i v létě. Dodnes vidím snopky slámy a vše možné, jak plave po hladině,“ zavzpomínal. „Těm lidem to moc přeju,“ okomentoval chystaná protipovodňová opatření.

Investorem akce za sto dva miliony korun bude státnípodnik Povodí Labe. Dodavatel teprve vzejde z výběrového řízení.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
25.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spartani z Kutné Hory Michal Pavlík a Martina Fabiánová během závodů na Havajských ostrovech.
10

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Hospodskému výběru a gardám přijede do Zbraslavic konkurovat tým osobností

Zbraslavice - Několik osobností z kulturního i sportovního života se představí v sobotu 19. srpna ve Zbraslavicích. Stane se tak od 9.30 hodin na fotbalovém hřišti v rámci třetího ročníku celodenního charitativního turnaje o „Pohár Generali pojišťovny“.

KRÁTCE: Na Kaňku budou ukázky westernového ježdění

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení