„Během kurzů první pomoci naši školitelé zjistili, že pro laiky není používání masky vůbec jednoduché, návody k použití nebývají dostačující a samotné použití masky a pročítání návodu zachránce spíše zdržuje, než aby pomohlo,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Podle jejího vyjádření spočívá nejzásadnější problém v tom, že lidé po zakoupení autolékárničku vůbec neotevřou a neseznámí se s jejím obsahem a návodem. „Část z nich si myslí, že samotným otevřením dojde k jejímu znehodnocení,“ poznamenala Janečková.

Podle záchranářů člověk v krizové situaci není schopen pochopit zdlouhavý text letáku psaný drobným písmem, který se navíc často neslučuje s obsahem autolékárničky a nepíše se zde o dýchací masce.

V některých návodech k dýchací masce je zachránce zobrazen při dýchání za hlavou pacienta. „Vzniká tak interval mezi vdechy a kompresemi hrudníku (zachránce musí obíhat postiženého, protože komprese hrudníku se provádějí z boku) a ztrácí se kontakt mezi masáží a dýcháním,“ dodává mluvčí středočeskýchch záchranářů.

Problémem je též masku na obličeji udržet tak, aby těsnila, neunikal při dýchání vzduch a zároveň byla zakloněná hlava postiženého, což je pro laiky poměrně náročné.