VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zderadinské škole se stala osudnou epidemie žloutenky

Zderadiny - První zmínka o vyučování ve Zderadinách sahá až do roku 1790, kdy se začalo vyučovat v pastoušce. K vystavění samostatné školy došlo ale až v roce 1862.

4.11.2016
SDÍLEJ:

Bývalá škola ve ZderadináchFoto: Archiv

Hned v úvodu ale přišly problémy. Nepodařilo se totiž sehnat učitele nastálo. Proto zde zatím vyučoval Prokop Růžek. Z jeho dočasného postu se ale nakonec stala nezapomenutelná část života. Vyučoval zde 14 let. Postupem času přestala škola vyhovovat všem nárokům, a tak byla roku 1876 vystavěna nová budova školy. Ta byla již dvoutřídní.

V dalších letech si škola žila všedním životem a počet zdejších žáků stále narůstal. Na počátku školního roku 1893 sem docházelo 90 dětí a další tři ještě přibyly v průběhu roku. Kromě klasické výuky žáci pravidelně absolvovali náboženskou zkoušku, která se konala v kácovském chrámu. Nebyli ochuzeni ani o školní výlety. Vydali se například do lesa „Kačírky" nebo na průvod do polí.

Opravy

I školní budova se postupně vylepšovala. V roce 1904 došlo k vydláždění celé chodby. V roce 1911 se zřídilo letní cvičiště, kam bylo zakoupené potřebné tělocvičné nářadí.

Dobré dny pokračovaly až do chvíle kdy přišla první světová válka. V roce 1914 odešel ze školy učitel jedné třídy Václav Váňa, který musel vykonat vojenskou službu. Situace to byla nelehká zejména pro řídícího učitele. Ten musel převzít učení v obou třídách. Proto zde ustanovili takzvané vyučování polodenní, se kterým škola první válku ustála a pokračovala ještě pár let po ní.

Zrušení druhé třídy

I po válce neměla škola nouzi o žáky. V roce 1919 sem docházelo 113 dětí. I přesto byla o rok později ve Zderadinách druhá třída zrušena a od té doby byla už škola pouze jednotřídkou.

V roce 1924 do školy nastoupil druhý učitel a výuka tak znovu probíhala po celý den. Avšak od tohoto roku zároveň začal rychle klesat počet žáků a s každým nadcházejícím rokem jich bylo stále méně.

Hospodářská krize

I tak škola přežila i hospodářskou krizi, druhou světovou válku a padesátá léta. Poslední školní rok zde začal v roce 1960, kdy do školy nastoupilo už pouze 15 dětí. Nebyl to ale jen malý počet žáků, který uzavření školy uspíšil. Stav budovy byl čím dál horší. Budova se potýkala s vlhkostí a fakt, že před školou stínily tři mohutné lípy, jí nijak nepřidával. Poslední ranou byl výskyt infekční žloutenky, kvůli kterému nemohli žáci podniknout ani poslední naplánovaný výlet. Po tomto školním roce byla škola definitivně uzavřena.

Dnes je budova bývalé školy ve Zderadinách využívána ke zcela jinému účelu. V průběhu desetiletí se z ní stal obytný dům.

Autor: Diana Kovandová

4.11.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Moravčíková končí! Zastupitelé místostarostku odvolali
16

Novým místostarostou může být Hadrovský

OBRAZEM: Starostové společně posnídali v Rytířském sále

Kutná Hora - Snídaně pro starosty, kterou uspořádala MAS Lípa pro venkov, se konala ve čtvrtek 21. září od 9 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Společného jednání se zúčastnilo 47 zástupců obcí z území Kutnohorska.

Druhou etapu cyklostezky dokončí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Cyklisté ze Zruče nad Sázavou a okolí se projedou ještě v letošním roce po nové cyklostezce. V těchto dnech se na její stavě pilně pracuje.

KRÁTCE: Poplatek za odpady v Kutné Hoře je třeba uhradit do září

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kutnohorska.

Policisté z Čáslavi hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z fotografie z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu krádeže peněženky v obchodu v obci Čáslav v ulici Jeníkovská, ke které došlo dopoledne 11. září," řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení