Ta současná funguje od roku 1979 a původně byla stavěná na kapacitu 90 dětí. Prvních pár let byla naplněná malými caparty až po střechu, ale postupem času dětí ubývalo. V letech 1989 – 1990 se počet dětí zmenšil na dvě třídy a od roku 2000 tu funguje jedna třída s kapacitou 28 malých žáčků. „Pro příští rok jsme mysleli, že otevřeme dvě oddělení, ale bohužel nepřišly všechny děti k zápisu, takže vše zůstane zase při starém,“ poznamenala vedoucí učitelka Daniela Urbánková. Ta školku vede podle školního vzdělávacího programu s názvem Objevujeme svět, který je zaměřený na oživení starých tradic a lidových zvyků, na rozvíjení vztahů mezi dětmi a na rozvoj jejich slovní zásoby.

K tradičním akcím tedy ve žlebské školce patří Mikuláš spojený s návštěvou místního kostela, vánoční posezení s rodiči, které má každoročně neopakovatelnou atmosféru, pásmo pro seniory, na které je děti zvou tříkrálovou koledou, vynášení zimy, masopust nebo stavení májek. Oblíbený je i Den matek, výroba a obchůzka s lampiony nebo slavnostní otevírání zahrady, která je pro školku pravým klenotem díky svému krásnému prostředí a těsnému sousedství se zámeckým parkem. Když se postavíte na okraj pozemku školní zahrady, kam oko dohlédne, nevidíte civilizaci – jen tichý klid letitých stromů a v horkém dni chladivé šero jen sem tam lehounce provoněné slunečními paprsky, dopadajícími šikmo skrz husté koruny smrků a listnáčů. Ale ani zamykání zahrady není bez atmosféry. Co se pod tímto názvem zkrývá? Zkrátka podobně, jako se zamykají třeba řeky, zamknou děti ze žlebské školky symbolickým klíčkem i houpačky a pískoviště, aby si přes zimu odpočinuly a s prvními jarními paprsky jim zase dopřály hodně hezkých zážitků.
Mateřská škola tvoří od roku 2002 jeden právní celek se základní školou. Má tři zaměstnankyně a se školou společnou kuchyň. Pokud se děti vypraví na výlet mimo krásnou školní zahradu, jezdí nejčastěji do zoologických zahrad, nyní se chystají ještě na statek do nedalekých Markovic.