VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát a kraj 'zkrouhly' příspěvek domovu důchodců

Kutnohorsko - Na přístup státních a krajských orgánů si stěžuje vedení Domova pro seniory Centrin ve Zruči nad Sázavou. Jejich finanční podpora zařízení je totiž tak nízká, že to domovu způsobí problémy.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

"Na letošní rok máme v tuto chvíli přiznaných třicet tři procent částky, která byla v roce 2009 a zhruba čtyřicet procent částky, která byla v roce 2010. Takže ty prostředky jsou naprosto nedostatečné," uvedla ředitelka zařízení Helena Bednářová. Domov prý hledá další možné zdroje financování, komunikuje jak s ministerstvem, které je poskytovatelem dotace, tak se Středočeským krajem, který ji rozděluje mezi jednotlivá zařízení, a žádá je o možné navýšení těchto prostředků. "Samozřejmě budeme zvažovat i možnosti úhrady pomocí příspěvků od obcí a městských částí, odkud pocházejí jejich klienti," dodala ředitelka. Domov se podle jejích slov snaží se vzniklou situací srovnat a rozhodně nehodlá propouštět zaměstnance ani snižovat kvalitu poskytovaných služeb.

Zařízení hodlá využít též Humanitární fond Středočeského kraje, zřízený za účelem finanční pomoci poskytovatelům sociálních služeb. "V loňském roce jsme z fondu získali určitou částku, letos žádáme o částku zhruba poloviční," řekla Bednářová.

Ta se podle svých slov snaží zjistit důvody, které vedly pověřené orgány k tomu, že dotace jsou tak významně nižší. Jak dodala, v loňském roce prošlo zařízení inspekcí standardů sociálních služeb a jako jedno z minima zařízení touto kontrolou prošlo, a to s dobrým výsledkem. Tedy podle ředitelky o důvod víc pro poskytnutí vyšší dotace. "Počítala jsem s tím, že ty dotace budou o deset procent nižší a docela bych to i akceptovala. Ale důvodu takhle výrazného snížení absolutně nerozumím," uzavřela Bednářová.

Ne všichni poskytovatelé sociálních služeb si stěžují. „Mohu s potěšením říci, že letošní přidělená dotace je sice menší než v roce 2009, ale rozhodně vyšší, než v roce loňském. Umožní nám běžné, byť skromné, financování všech služeb a provozu. Abychom loňský rok ufinancovali, museli jsme si peníze půjčit, proto další finanční prostředky k uhrazení loňských dluhů se pokusíme letos získat dobročinnými akcemi a dalšími aktivitami,“ uvedla například ředitelka Diakonie v Čáslavi Květuše Mašínová. Přitom právě toto zařízení se v loňském roce kvůli nižší státní dotaci potýkalo podle tehdejších vyjádření ředitelky doslova s existenčními problémy.

Relativně spokojena byla také ředitelka čáslavského obecně prospěšného sdružení Anima Eva Medková. „Pro letošní rok nám byla poskytnuta dotace ze státního rozpočtu ve stejné výši jako v roce loňském. Což ve finále znamená, že pokud budou příjmy z ostatních zdrojů realizovány v předpokládané výši (úhrady za poskytované služby, dotace z Humanitárního fondu Středočeského kraje, dotace obcí a dotace zakladatele), neměla by naše společnost mít, při rozumném hospodaření, vážné finanční problémy,“ sdělila.

Autor: Ondřej Dvořák

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté komunikují s dětmi, které jsou spolujezdci ve vozidlech.
5

Policisté vysvětlují dětem silniční pravidla

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry dostaly přidáno o dva tisíce korun

OBRAZEM: Středy ve Zbraslavicích patří leteckým modelům

Zbraslavice - Letečtí modeláři se schází každou středu odpoledne ve Zbraslavicích. Na letišti mají vyhražený prostor pro svou zálibu.

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Veřejná sbírka Zvon pro Jakuba se blíží ke svému závěru. Bude ukončena 31. srpnu. V současné době je vybráno více než 3,1 milionu korun.

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

Kutná Hora - Jakými případy se zabývali kutnohorští policisté? Přečtěte si naše krimi zprávy z regionu!

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení