VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát a kraj 'zkrouhly' příspěvek domovu důchodců

Kutnohorsko - Na přístup státních a krajských orgánů si stěžuje vedení Domova pro seniory Centrin ve Zruči nad Sázavou. Jejich finanční podpora zařízení je totiž tak nízká, že to domovu způsobí problémy.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

"Na letošní rok máme v tuto chvíli přiznaných třicet tři procent částky, která byla v roce 2009 a zhruba čtyřicet procent částky, která byla v roce 2010. Takže ty prostředky jsou naprosto nedostatečné," uvedla ředitelka zařízení Helena Bednářová. Domov prý hledá další možné zdroje financování, komunikuje jak s ministerstvem, které je poskytovatelem dotace, tak se Středočeským krajem, který ji rozděluje mezi jednotlivá zařízení, a žádá je o možné navýšení těchto prostředků. "Samozřejmě budeme zvažovat i možnosti úhrady pomocí příspěvků od obcí a městských částí, odkud pocházejí jejich klienti," dodala ředitelka. Domov se podle jejích slov snaží se vzniklou situací srovnat a rozhodně nehodlá propouštět zaměstnance ani snižovat kvalitu poskytovaných služeb.

Zařízení hodlá využít též Humanitární fond Středočeského kraje, zřízený za účelem finanční pomoci poskytovatelům sociálních služeb. "V loňském roce jsme z fondu získali určitou částku, letos žádáme o částku zhruba poloviční," řekla Bednářová.

Ta se podle svých slov snaží zjistit důvody, které vedly pověřené orgány k tomu, že dotace jsou tak významně nižší. Jak dodala, v loňském roce prošlo zařízení inspekcí standardů sociálních služeb a jako jedno z minima zařízení touto kontrolou prošlo, a to s dobrým výsledkem. Tedy podle ředitelky o důvod víc pro poskytnutí vyšší dotace. "Počítala jsem s tím, že ty dotace budou o deset procent nižší a docela bych to i akceptovala. Ale důvodu takhle výrazného snížení absolutně nerozumím," uzavřela Bednářová.

Ne všichni poskytovatelé sociálních služeb si stěžují. „Mohu s potěšením říci, že letošní přidělená dotace je sice menší než v roce 2009, ale rozhodně vyšší, než v roce loňském. Umožní nám běžné, byť skromné, financování všech služeb a provozu. Abychom loňský rok ufinancovali, museli jsme si peníze půjčit, proto další finanční prostředky k uhrazení loňských dluhů se pokusíme letos získat dobročinnými akcemi a dalšími aktivitami,“ uvedla například ředitelka Diakonie v Čáslavi Květuše Mašínová. Přitom právě toto zařízení se v loňském roce kvůli nižší státní dotaci potýkalo podle tehdejších vyjádření ředitelky doslova s existenčními problémy.

Relativně spokojena byla také ředitelka čáslavského obecně prospěšného sdružení Anima Eva Medková. „Pro letošní rok nám byla poskytnuta dotace ze státního rozpočtu ve stejné výši jako v roce loňském. Což ve finále znamená, že pokud budou příjmy z ostatních zdrojů realizovány v předpokládané výši (úhrady za poskytované služby, dotace z Humanitárního fondu Středočeského kraje, dotace obcí a dotace zakladatele), neměla by naše společnost mít, při rozumném hospodaření, vážné finanční problémy,“ sdělila.

Autor: Ondřej Dvořák

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení