VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová lávka přes řeku Sázavu už nebude při povodni bránit volnému průtoku dravé vody

ZRUČ NAD SÁZAVOU - Město na soutoku Ostrovského potoka a řeky Sázavy se při větším dešti nebo při jarním tání sněhu potýká s ničivým vodním živlem. Proto není divu, že se chce zručská radnice zapojit do programu prevence před povodněmi vyhlášeného ministerstvem zemědělství. To vítají i firmy.

14.6.2007
SDÍLEJ:

Počítačový pohled na lávku přes řeku Sázavu od železniční tratě. Foto: DENÍK/repro

Vždyť společnosti TRW Autoelektronika a Variel zaznamenaly na jaře loňského roku po řádění dravé vody značné ztráty. „Celkový odhad škod činil více než třicet milionů korun,“ podotkl tajemník městského úřadu Ivo Novák.

Výčet protipovodňových opatření v podání pracovníků státního podniku Povodí Vltavy začal vyčištěním koryta Ostrovského potoka i jeho břehů od restaurace Na Ostrově po soutok se Sázavou, následovat mají břehové porosty podél řeky. Nelení ani představitelé města, kteří na ministerstvu pro místní rozvoj uspěli s žádostí o patnáctapůlmilionovou dotaci na novou lávku u stadionu a v plánu je i oprava mostu u osady Domahoř. „Stavby by mohly chránit nejcitlivější zručské lokality, tedy dolní tok Ostrovského potoka, průmyslovou zónu či areál Sázavanu,“ uvedl Ivo Novák.

Stávající lávka u stadionu, postavená v roce 1961, je v nevyhovujícím a neustále se zhoršujícím stavu, způsobeném jejím stářím a častými povodněmi. Ty způsobily podemletí a náklon krajní opěry. „Při více než třicetileté povodni by stará lávka vytvořila hráz s následkem zvýšení hladiny řeky Sázavy i Ostrovského potoka,“ přidal další důvod realizace nákladné investice starosta města Martin Hujer.

Na stavbu byla ze šesti nabídek vybrána firma JHP Mosty Praha. „Už se začaly vyrábět ocelové části lávky, před letními prázdninami dojde k demolici a v říjnu se dočkáme otevření moderního přechodu přes řeku Sázavu,“ sdělil vedoucí pracovník městského úřadu Milan Růžička, který bude společně s radním Ivo Šimkem provádět stavební dozor.

„Děkuji všem občanům města za trpělivost po dobu výstavby. Od začátku letních prázdnin až do otevření nové lávky budeme používat silniční most. Společně s novým objektem u stadionu je záměrem obnovit zpevněnou cestičku podél pravého břehu řeky Sázavy. Dojde tak ke zkrácení cesty na náměstí ve staré Zruči,“ poznamenal na závěr starosta Martin Hujer.

Všude voda, aneb z nedávné historie

Voda, voda, všude samá voda. Tuto nezáviděníhodnou skutečnost zažili obyvatelé Zruče nad Sázavou naposledy vloni na jaře. A tehdy to byla opravdu síla. Povodňová vlna nabrala takových rozměrů, které daleko přesáhly čísla z léta roku 2002. Záplavy postihly dvacet domácností a zhruba o polovinu méně podnikatelských subjektů. Evakuováno muselo být šestnáct lidí, kteří našli zázemí u příbuzných či na ubytovně. Hladina kulminovala ve výšce 494 centimetrů.

14.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta.
28

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – Club Deportivo Kutná Hora zvládl úspěšně uspořádat další ročník populárního běžeckého závodu Dačického 12. Za organizátory jsme vyzpovídali Michala Vaváka, také milovníka běhu.

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení