VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf základní umělecké školy se ocitl v nemilosti několika učitelů

Zruč nad Sázavou - Hloubková kontrola z České školní inspekce zřejmě čeká zručskou základní uměleckou školu. Město jako její zřizovatel tím chce vyřešit spor učitelů, který vyústil do takové míry, že i zastupitel Jaroslav Jelínek řekl: „Zákopy jsou asi dost hluboké.“

26.3.2009 4
SDÍLEJ:

Ze zasedání zručského zastupitelstva v zrcadlovém sále na zámku.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Pod tlakem se ocitl ředitel Jiří Freml. Čelí hned několika nařčením od svých podřízených. „Učitelé i děti jsou obětí porušování zákona, ke kterému dochází na půdě školy ve zhruba deseti paragrafech,“ vyjádřil se na posledním zasedání samosprávy učitel literárně – dramatického oboru Bohuslav Žáček. „Ředitel ponižuje učitele, žáky i rodiče,“ dodal.

Na začátku byla kritická slova

Podle Fremla kauza odstartovala tím, že adresoval kolegovi asi pět slovních upozornění na porušení několika povinností a pak i vytýkací dopis. „Například si podvodně vykázal nadúvazkové hodiny, ono se na to přišlo, a tím vlastně celý problém začal,“ řekl Kutnohorskému deníku Jiří Freml, jehož mrzí, že se nezúčastnil veřejné schůze, aby se mohl na místě bránit.

V celém sporu vidí hodně emocí a antipatií i tajemník městského úřadu Ivo Novák. Ovšem učitel Žáček to tak nebere a je dokonce připraven podat na ředitele žalobu, že mu například neplatí cestovní náhrady a není kompetentní zajistit funkčnost vzdělávacího zařízení. „Škola má fungovat a ona nefunguje. Důkazů je dost, stačí, aby město jako zřizovatel a kontrolní orgán mělo zájem situaci řešit,“ sdělil Žáček.

Velmi nespokojený je i jeho kolega Jiří Beránek, který učí děti hrát na klavír. Bylo mu údajně sníženo osobní ohodnocení, aniž došlo k písemnému zdůvodnění. Beránek dokonce naznačil, že by Freml měl být z funkce odvolán.

Zakopat válečnou sekeru nemá smysl

„I podle mě je snazší nahradit ředitele, než kvalitního pedagoga,“ přidal se Bohuslav Žáček s tím, že na zakopání válečné sekery a rozumnou domluvu je už příliš pozdě. „Mám profesionální hrdost a děti učit nepřestanu. Bude mi však ředitel házet klacky pod nohy a zajistí mi výuku? Okamžitě je potřeba poslat požadavek na Českou školní inspekci. Situace je neúnosná a nějaká další schůzka nemá cenu,“ zdůraznil Žáček.

Z diskuze rovněž vyplynulo, že Jiří Freml nedávno svolal mimořádnou schůzi pedagogů, kolegu Žáčka o tom neinformoval a pak se hrozně divil, že učitel na poradu nepřišel. „Ředitel údajně vyvěsil informaci na příslušné místo,“ zareagoval tajemník Novák s tím, že zůstává otázkou, jestli to bylo dostatečné.

Jablkem sváru se stala také možnost učit v sobotu. Freml toho není zastáncem a dala mu za pravdu ředitelka I. Základní školy ve Zruči nad Sázavou. „Já bych třeba vyučování v sobotu také nepovolila. Učitelům zakazuji o víkendech i vzdělávání, protože na to nemám v rozpočtu peníze,“ zmínila Ivana Stará, která je zároveň zastupitelkou města.

Co měly znamenat inzeráty v novinách

Její kolegyně ze samosprávy Libuše Pletichová se pak podivovala nad tím, proč ředitel sháněl zájemce na pracovní místa, aniž by ta byla volná. Což je například podle zastupitelky Dany Radilové neetická záležitost. „Ve vytváření konkurenčního prostředí nevidím nic zvláštního, navíc někteří učitelé jsou problematičtí a například pan Beránek má smlouvu na dobu určitou,“ zdůvodnil Jiří Freml.

Starosta požádal inspekci o pomoc

Nepříjemnou záležitost by měla vyřešit Česká školní inspekce, kterou z pověření zručských zastupitelů písemně požádal starosta města Martin Hujer o prošetření podnětů některých zaměstnanců základní umělecké školy na porušování obecně platných právních předpisů ze strany ředitele Jiřího Fremla. „V žádném případě nemůžeme zamést tuto situaci pod koberec. Je to zapeklitá záležitost, musí ji posoudit odborník,“ zdůraznil člen samosprávy Miroslav Čarek.

Inspektoři už ve vzdělávacím zařízení dokonce byli na začátku března, ale stalo se tak pouze v rámci běžné kontrolní činnosti, ke které dochází zhruba každé čtyři roky. „Jak jsem se dozvěděl, v této kauze se jedná o klasický pracovně právní vztah, do něhož by neměl zasahovat zřizovatel ani školní inspekce, ale měl by ho řešit soud,“ poznamenal ředitel Freml.

Nicméně výuka na zručské základní škole úspěšně dál pokračuje, učitelé se snaží a děti se účastní různých soutěží a akcí, které byly naplánované na letošní rok. „Rád bych, aby se celá situace co nejdříve vyřešila,“ doplnil na závěr Jiří Freml.

Většina zaměstnanců Základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou vyjádřila řediteli podporu a adresovala vysvětlující text zastupitelům města. Plné znění dopisu si můžete přečíst ZDE.

Je Jiří Freml správným ředitelem Základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou? Hlasujte v anketě vpravo nahoře, nebo se můžete vyjádřit i formou diskusního příspěvku.

Autor: Luboš Hájek

Je Jiří Freml správným ředitelem Základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou?

Ano.

93 %

Ne.

7 %

Je mi to jedno.

0 %

Hlasovalo: 182

Anketa byla ukončena

Místo události:
26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Spartani z Kutné Hory Michal Pavlík a Martina Fabiánová během závodů na Havajských ostrovech.
10

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Hospodskému výběru a gardám přijede do Zbraslavic konkurovat tým osobností

Zbraslavice - Několik osobností z kulturního i sportovního života se představí v sobotu 19. srpna ve Zbraslavicích. Stane se tak od 9.30 hodin na fotbalovém hřišti v rámci třetího ročníku celodenního charitativního turnaje o „Pohár Generali pojišťovny“.

KRÁTCE: Na Kaňku budou ukázky westernového ježdění

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení