V ČLÁNKU NAJDETE
Často jsou to právě ony nenápadné, ale důležité detaily, které dělají markantní rozdíl mezi interiérem, kde se cítíme dobře, a tím, kde se cítíme skvěle. Ačkoliv často nedokážeme pojmenovat, proč tomu tak je, říká Jan Kurz. Architekt, který spolu se Zuzanou Kurz stojí za velmi vydařeným návrhem interiéru vily v pražských Klánovicích.
O Klánovicích
Ve 20. až 40. letech 20. století byly Klánovice významným centrem odpočinku pražské smetánky, píše se o současné samosprávné městské části v internetové encyklopedii Wikipedia.
I dnes je tato městská část místem luxusního rezidenčního bydlení. Zastavěná plocha Klánovic je na východě a západě ohraničena největší souvislou lesní plochou na území Prahy - přírodními rezervacemi Klánovický les a Cyrilov.
Otevřené přízemí, soukromí v patře
Návrh dispozice domu dopřál jeho majitelům různé stupně intimity. „Přízemí je velmi otevřené a zve ke společnému trávení času. Druhé patro naopak zůstalo i po nezbytných dispozičních úpravách rozděleno do jednotlivých místností,“ uvedl Jan Kurz.
Zároveň jsou obě patra bohatá na úložný prostor, který je skvěle využit. Místnosti díky tomu působí klidně a uspořádaně.
„Za ty důležité detaily považujeme i něco daleko komplexnějšího. Jde například o strukturu či barvu podlah i stěn a také jejich vzájemnou symbiózu s ostatními prvky interiéru,“ míní spoluautorka Zuzana Kurz.
Nahrává se anketa ...
Mnohaměsíční práce, která se vyplatila
Interiér klánovické vily vznikal dlouhé měsíce, než se potkaly představy rodiny majitele vily se zkušeností, vizionářským i profesionálním viděním architektonické dvojice.
„Rozum a srdce se totiž dotkly každého zákoutí vily, přes nábytek na míru, podlahy, obklady, úchytky, vypínače až po poslední vázu na poličce. Výsledkem je útulný a hřejivý interiér plný překvapivých detailů,“ míní Zuzana Kurz.
Nepřehlédnutelná je tak například velkolepá sbírka modelů F1 či masivní solitéry nábytku, jako je jídelní stůl či komody, které vznikaly v dílně truhláře Romana Schustera.