VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ KALÁT

Jiří Kalát / Kutnohorský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

SLOUPEK JIŘÍHO KALÁTA - Vše nejlepší a hodně zdraví v novém roce!

Kutnohorsko - Máme konec roku a poslední den je tu. Zbývá již jen pár hodin a začne rok 2015. V našem okrese se toho stalo celkem hodně. Mnoho měst a obcí má díky podzimním volbám nové vedení, řada sportovců má za sebou úspěšnou sezónu a i umění se dařilo. Byl to krásný rok plný radosti i vzrušení a na těch několik špatných dní či událostí, které Kutnohorsko potkaly, většina lidí již (díky bohu) zapomněla.

UNESCO ovládne rok 2015

Kutná Hora – Letošní rok byl v Kutné Hoře na kulturu velice bohatý. Nejenom, že má za sebou několik tradičních akcí, které každoročně přilákají tisíce turistů a budí zájem 
i mezi místními, ale byly vydány i knihy a konaly se festivaly a akce, které by na konci roku bylo vhodné připomenout.

Teplo zlevní! Cena zřejmě ani v nejbližších letech neporoste

Kutná Hora – Někteří Kutnohořané od nového roku ušetří. V Kutné Hoře totiž dojde ke snížení ceny tepla a to až o 3 procenta. Uvedl to jednatel společnosti KH Tebis Karel Koubský: „Mohu oznámit, že předběžná cena tepelné energie od společnosti KH Tebis s.r.o. pro rok 2015 je 493,91 korun bez DPH za 1GJ (gigajoul). Uvedená cena znamená meziroční snížení o 18 korun za GJ, tedy o 3 procenta."

SLOUPEK: Nejkrásnějším dárkem je pro mě celý rok 2014

Jsou tu Vánoce. Za námi je dvanáct měsíců, tedy bez pár dní, roku 2014 a čekají nás dárky. Já však letos ty nejkrásnější už dostal. Byl to opravdu zapeklitý rok a zvláště jeho první polovina nebyla úplně ideální, ale to nevadí. Člověk musí nejdříve něco dát a nebo ztratit, aby mohl posléze něco dostat. Rovnováha musí být a na jejím základě funguje náš svět.

„Já jsem šel do politiky jako obyčejný člověk,“ říká Martin Starý

Kutná Hora – Něco málo přes měsíc má za sebou v starostovském křesle Martin Starý a už nyní mu na bedra dopadají komplikované problémy.

Město i pořadatelé akcí mají po měsících opět rovná práva

Kutná Hora – Po rozboru, který provedlo Ministerstvo vnitra, musela Kutná Hora změnit vyhlášku týkající se zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejnosti.

SLOUPEK: Den bez hladu je dar, který může dát každý

Voda nám teče z kohoutku a to dokonce i teplá. Střechu nad hlavou máme a nemusíme se o ni každou vteřinu bát. Na ulicích našich měst se nemusíme strachovat o to, že nás někdo přepadne 
a z hlavy si udělá ozdobu svého plotu. Je zde klid a mír. Takové štěstí nemají ale všichni.

Dusno bylo možné krájet, ale rozpočet zastupitelé schválili

Kutná Hora – Po více jak hodinové slovní přestřelce, která již místy připomínala souboj na dětském hřišti a vysloužila si i lehké napomenutí od městského tajemníka Tomáše Hobla, byl včera večer navržený rozpočet města Kutná Hora zastupiteli jednohlasně schválen.

Oheň způsobil chatám škody za miliony korun

Samopše – Místo poklidného víkendu čekal chataře v Samopších u Ratají nad Sázavou strach, stres a po něm i generální úklid. Zatím z neznámých důvodů nejdříve vzplanula první chata a chvíli poté se požár rozšířil na druhou stojící hned vedle.

Moje práce je zároveň i mojí největší zálibou

Kutná Hora – Na druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince, se kutnohorským chrámem sv. Barbory roznesou tóny krásné České mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Zazpívá ji kutnohorský Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl pod taktovkou Zdeňka Licka

OBRAZEM: Tradiční trhy doplnily vánoční atmosféru Kutné Hory

Kutná Hora - Vánoční atmosféry i příjemného nakupování si mohli návštěvníci užít během sobotního dne v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Sjelo se tam mnoho řemeslníků i umělců, kteří nabízeli své výrobky lidem, kteří chtěli udělat radost svým blízkým a nebo sami sobě tradičním vánočním dárkem.

OBRAZEM: Balonky vynesly přání až k Ježíškovi

Kutnohorsko - Stovky dětí po celém Kutnohorosku poslaly v pátek svá přání Ježíškovi za pomoci balónků. 

Kutnohorské silnice si dnes vyžádaly již druhou obět

Kutná Hora - V oblasti zvané Na Kuchyňce u Kutné Hory došlo dnes odpoledne k vážné dopravní nehodě. Muž z neznámých důvodů přejel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím nákladním automobilem. Nehodu nepřežil. Podle slov řidiče nákladního automobilu již nešlo střetu zabránit.  

Při vážné nehodě u Karlova zemřel člověk

Kutnohorsko - Dnes v noci kolem třetí hodiny ráno byla nahlášena vážná nehoda u Karlova poblíž Kutné Hory. Řidič nezvládnul řízení a narazil do stromu.

OBRAZEM: Kutnohorským náměstím zněly koledy

Kutná Hora - Ve středu v 18 hodin se na Palackého náměstí v Kutné Hoře sešlo kolem tří stovek lidí zazpívat si společně koledy. Akci pořádal Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem Region a zorganizována byla díky pomoci desítek lidí, kteří akce připravili a zorganizovali. V Kutné Hoře jemnovitě například obecně prospěšná společnost Kutnohorsko.cz a lidem kolem ní. 

Vánoční trhy v Kutné Hoře se uskuteční dvě adventní středy za sebou

Kutná Hora - Již dnes od rána mohou všichni návštěvníci i obyvatelé Kutné Hory navštívit na centrálním Palackého náměstí adventní trh. K dispozici je zboží nejrůznějšího druhu, převážně však s vánoční tématikou. 

Zazpívejte si dnes s Kutnohorským deníkem tradiční koledy

Kutnohorsko – Hurá už je to tady opět. Rok utekl neskutečně rychle a my se zase 
s mnohými z vás sejdeme 
v předvánoční době, abychom si zazpívali koledy. Akce Česko zpívá koledy je tu a letos se koná, stejně jako vloni, i na Kutnohorsku. Zpívat bude celé Česko už dnes večer a zpívat začneme všichni tradičně ve stejný čas – s úderem 18. hodiny.

„Lidé by se k sobě měli chovat hezky po celý rok,“ říká Starý

Kutná Hora – Dnes večer se na Palackého náměstí v Kutné Hoře sejdeme ke zpěvu koled. Jejich hlavní čas, ale přijde až za několik dní, kdy se rodiny sejdou u vánočního stromečku a budu trávit chvíle pohody a klidu. Svátky a trocha volna čekají i na kutnohorského starostu Martina Starého.

SLOUPEK: Vánoce bez kreditky jsou svátky štědré!

Před několika dny jsem se procházel Prahou a hledal nějaké vhodné dárky pro členy své rodiny i přátele. Výběr byl obrovský, finanční zásoby však přízemní. Letos jsem se stěhoval do Kutné Hory a to si vyžádalo jisté finance, které nyní chybí. Sice ano, Vánoce nejsou jen o penězích, ale synovec na prahu puberty mi za ručně dělanou svíčku asi příliš nepoděkuje.

Kutnohorsko zná své prvňáky roku, vítězové jsou letos dva

Kutnohorsko – Letos to byla opravdu velká bitva. Celkem 35 odvážných žáků, kteří letos nastoupili svoji pouť ke vzdělání, se zúčastnilo letošního klání o titul Prima prvňák Kutnohorského deníku.

OBRAZEM: Adventní trhy v Kutné Hoře

Kutná Hora - Vánoční dárky pro své blízké si mohli návštěvníci Českého muzea stříbra v Kutné Hoře na Hrádku buď zakoupit a nebo také sami udělat. Záleželo na nich. Děti pak mohly obdivovat hračky z doby jejich rodičů, kdy třeba „pérkový" fotbal nechyběl snad v žádné rodině a historky s polykáním a posléze i znovu získáváním železných kuliček zná snad každý kluk. Takovýto stolní fotbal se nyní opět vrací do obchodů .

OBRAZEM: Divadélko Kůzle bylo předskokanem mikulášské nadílky

Bahno - Děti i dospělí dnes dostali na mikulášské nadílce dva dárky. Prvním z nich byly dárečky od Mikuláše, pokud byli tedy všichni hodní, ale ještě před tím měli možnost vidět představení Divadélka Kůzle.

Policie pátrá v okolí Kutné Hory po hledaném muži

Kutná Hora – Několik desítek policistů již od včerejšího večera pátrá v okolí Kutné Hory po muži, které je podle popisu podobný uprchlému vězni Janu Novákovi. Ten před několika dny zmizel z Thomayerovy nemocnice. „Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a zůstala klidu. V případě podezření, že někdo zahlédl hledanou osobu a nebo pokud by měl jakékoliv poznatky nápomocné k vypátrání dané osoby, žádáme každého, aby podal informace na linku 158," říká tisková mluvčí kutnohorské police Vendulka Marečková.

Poprvé se letos budou koledy zpívat též u stromku v Kácově

Kácov – Již jen pět dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat také v Kácově. Zde přípravy zaštiťuje starostka obce Soňa Křenová.

OBRAZEM: V Kutné Hoře už svítí vánoční strom

Kutná Hora - Palackého náměstí v Kutné Hoře již zdobí krásný vánoční stromek. Místní i všichni návštěvníci města si užívají či užívali kulturní program, mnoho dobrého jídla a pití, které je možné si zakoupit na přidružených trzích.

OBRAZEM: S čertím divadlem řádily děti v Hlízově

Kutna Hora - Mikulášskou nadílku v úterý večer v Hlízově ozvláštnili nejenom divocí čerti a hodný Mikuláš, ale také vánoční pohádka v podání Klemprdova kočovného divadla J. Slavíka. Přestože svátek sv. Mikuláš slaví svůj svátek 6. prosince, děti obchází již tradičně o den dříve a v Hlízově se nadělovalo dříve hned o dny tři.  

Čáslavští piloti se vrací domů. Islandská mise byla úspěšná

Čáslav – Mise skončila a vojáci se vrací domů k rodinám i přátelům. Během dnešního dne by na své domovské základně měli přistát čáslavští piloti. Vracejí se z Islandu, kde od měsíce října chránili tamní vzdušný prostor.

Česko zpívá koledy: Zpívání i den otevřených dveří v jednom

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Již jen sedm dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat i na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Letošní ročník zpívání organizuje ředitelka školy Zdenka Mačinová.

Česko zpívá koledy: V improvizaci je přece krása

Holšice /ROZHOVOR/ - Již jen osm dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. Ve středu 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat i v Holšicích. Tento ročník, stejně jako ty předešlé, organizuje čtyřiasedmdesátiletý Pavel Anděl.

Kutnou Horu obalila námraza, vlaky mají i více jak hodinové zpoždění

Kutnohorsko - Hned první prosincový den se zima chopila své vlády a chodcům i řidičům v regionu dává zabrat. Po vytrvalém odpoledním dešti začaly včera na Kutnohorsku namrzat chodníky i silnice. Povrchy komunikací jsou místy jako zrcadlo. Auta mohou končit na střeše a lidem hrozí pád na chodnících.

OBRAZEM: Ani zima, ani déšť nezabránily v Čáslavi rozsvícení stromku

Čáslav – „Dejte si u mě něco teplého, nebo zmrznete," ozývalo se mi za zády od stánků, když jsem s několika stovkami obyvatel Čáslavi čekal na rozsvícení vánočního stromku na náměstí Jana Žižky.

KRIMI MIX: Těžký válec zmizel, prozatím se neví jak

Kutná Hora – Dosud neznámý pachatel odcizil v Kutné Hoře kamenný válec. „Stalo se tak v uplynulých dnech, kdy zloděj nepozorovaně překonal kamennou zeď v ulici Za Barborou. Zde odcizil kamenný válec o výšce 100 cm a průměru 30 cm. Policie ČR po pachateli pátrá, neboť svým jednáním způsobil majiteli škodu v předběžné výši deseti tisíc korun. Není také jasné, jakým způsobem pachatel předmět z místa činu odnesl, protože kamenný válec je poměrně těžký," uvedla tisková mluvčí kutnohorské policie Vendulka Marečková.

Řidič náklaďáku poškodil auto vozíčkáři a dostal pokutu

Kutná Hora – Před kutnohorským kinem Modrý kříž, přesněji na křižovatce ulic Havířská a Tylova, se během úterního odpoledne naskytl kolemjdoucím velice zvláštní pohled. Nejdříve se zde nákladní automobil s přívěsem pokoušel manévrovat a chvíli poté policisté pomáhali muži na vozíčku s výměnou pneumatiky u poškozeného automobilu.

Kutná Hora má vánoční strom z Miskovic

Kutná Hora - Kutnohorský vánoční strom již pevně stojí na Palackého náměstí. Původem je z Miskovic a měří kolem čtrnácti metrů. Instalován byl v pondělí dopoledne. Slavnostně rozsvícen bude 4. prosince na svátek patronky města sv. Barbory. Smrk do Kutné Hory věnovali manželé Soukupovi.

OBRAZEM: V Čestíně se sešly šikovné ruce

Čestín - Předvánoční festival ručních prací se konal v Čestíně. Vánoční ozdoby i další drobné dárky si bylo možno vytvořit u mnoha stánků s rozdílnými technikami i materiály.

KRIMI MIX: Místo oslav pádu komunismu zloděj vykrádal kanceláře

Čáslav – Pětadvacetileté výročí pádu komunismu nic zřejmě neříká zloději v Čáslavi. Na tento významný den se totiž vloupal do kanceláře, kde odcizil několik předmětů.

Dobrovolných hasičů z Močovic stále přibývá

Močovice – V malé hospůdce na návsi v Močovicích panovala velice napjatá atmosféra. Místní sbor dobrovolných hasičů v čele s jejím starostou Josefem Chvátilem očekával příjezd štábu Českého rozhlasu kvůli natáčení.

Po Evropě se s dítětem jet dá, do Jižní Ameriky je to riziko

Kutná Hora – Rodilý kutnohorák Martin Levý procestoval část Afriky a o svých cestách přednáší veřejnosti. Jeho láskou se na černém kontinentu stala Tanzánie.

OBRAZEM: Kutnohorské základky si to rozdaly ve florbale

Kutná Hora - Sportovní hala Bios v Kutné Hoře se během středečního dne proměnila v kolbiště. Na tamní palubovce se utkaly týmy žáků všech kutnohorských základních škol a to včetně zástupců Církevního gymnázia v Kutné Hoře. Na post nejvyšší se nakonec probojovali žáci Základní školy Jana Palacha.

Základy výuky tvoří individuální rozvoj a svoboda v rozhodování

Hlízov – A bylo ticho. Tak nějak by se dal popsat stav ve školce v Hlízově, když jsem do ní vstoupil. Několik desítek dětských očí si mne prohlíželo a já si trochu připadal jako lovená zvěř. Ale štvanice se nekonala. Děti byly velice poslušné a k milému překvapení učitelek i klidné. Stačilo je jen trochu popíchnout a už se hnaly ke svým hračkám, které mistrně ovládají, a které jim pomáhají rozvíjet jejich dětské duše i tělíčka.

Za okupace četníci nebyli jen jejím poslušným a slepým nástrojem

Kutná Hora – Během pátečního večera bylo možné v Kutné Hoře vidět prvorepublikovou četnickou uniformu. Michal Dlouhý přijel do města představit svoji novou knihu Kutnohorská pátračka opět zasahuje. Ta volně navazuje na knihu Četnické příběhy aneb Kutnohorská pátračka na stopě.

SLOUPEK: Nesnáším blbou náladu

17. listopadu 1989 jsem seděl doma a hrál si. Bylo mi pět a jediné, co si z té doby pamatuji, je žlutá limonáda a zmatení nad tím, proč už nesmím říkat paní učitelce soudružko.

OBRAZEM: Svatomartinské víno se ochutnávalo v Galerii Středočeského kraje

Kutná Hora - Svatomartinské hody přilákaly do Galerie Středočeského kraje stovky návštěvníků, kteří se přišli občerstvit specialitami nejenom z kachního masa.

Dvě výstavy připomínají časy revolučně listopadových dnů

Kutná Hora – Včera odpoledne si Kutná Hora začala připomínat události, které před 25 lety úplně změnily kurz, jímž se ubírala tehdejší republika.

Stodola v Lánech u Červených Janovic ukrývala tuny tabáku

Lány – Malá obec na Kutnohorsku se jménem Lány, která se nalézá jen pár kilometrů od Červených Janovic, se stala svědkem velkého odhalení. V jedné z tamních stodol našel Celní úřad pro Středočeský kraj několik kilogramů nelegálního kontrabandu.

Kutná Hora si zvolila nového starostu, je jím Martin Starý

Kutná Hora – Několik desítek občanů Kutné Hory přihlíželo včera v Tylově divadle volení nového vedení města. Sedmadvacet zvolených zastupitelů nejdříve složilo slib a pak si již vrhlo na volbu starosty. Kandidáti byli dva, Ivo Šanc a Martin Starý.

Známí umělci představili svá díla a galerie novou publikaci

Kutná Hora – „Letošní zahájení nové stále expozice výstavy GASK – Galerie Středočeského kraje Stavy mysli / Za obrazem je symbolickým dovršením dvouleté práce na obnově a zpřístupnění Jezuitské koleje v Kutné hoře," uvádí novou publikaci k výstavě ředitelka galerie Jana Šorfová.

SLOUPEK: Hlavně, že je klid, i když jako v hrobě

Asi se posunou z Kutné Hory někam jinam. Ti divní týpci a divoké ženštiny přijíždějící na festival Creepy teepee již nebudou hyzdit ulice krásného středočeského města.

OBRAZEM: Sv. Jan Nepomucký se dočká opravy, na dům se ale nevrátí

Kutná Hora –  V pátek ráno to na Palackého náměstí v Kutné Hoře vypadalo, jako by se někdo pokoušel ukrást sochu sv. Jana Nepomuckého z domu poblíž parku U tří pávů. Nešlo však o krádež, ale o práce restaurátorů.

Kutná Hora se postará o tři hroby významných rodáků

Kutná Hora – Své blízké, které již ztratili, si o tomto víkendu připomenou lidé po celém Kutnohorsku. Hroby na hřbitovech se rozsvítí a dočkají se úprav i další výzdoby. Ne všichni ale mají to štěstí, že se o jejich památku po smrti někdo postará.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT