VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ KALÁT

Jiří Kalát / Kutnohorský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

SLOUPEK JIŘÍHO KALÁTA - Vše nejlepší a hodně zdraví v novém roce!

Kutnohorsko - Máme konec roku a poslední den je tu. Zbývá již jen pár hodin a začne rok 2015. V našem okrese se toho stalo celkem hodně. Mnoho měst a obcí má díky podzimním volbám nové vedení, řada sportovců má za sebou úspěšnou sezónu a i umění se dařilo. Byl to krásný rok plný radosti i vzrušení a na těch několik špatných dní či událostí, které Kutnohorsko potkaly, většina lidí již (díky bohu) zapomněla.

UNESCO ovládne rok 2015

Kutná Hora – Letošní rok byl v Kutné Hoře na kulturu velice bohatý. Nejenom, že má za sebou několik tradičních akcí, které každoročně přilákají tisíce turistů a budí zájem 
i mezi místními, ale byly vydány i knihy a konaly se festivaly a akce, které by na konci roku bylo vhodné připomenout.

Teplo zlevní! Cena zřejmě ani v nejbližších letech neporoste

Kutná Hora – Někteří Kutnohořané od nového roku ušetří. V Kutné Hoře totiž dojde ke snížení ceny tepla a to až o 3 procenta. Uvedl to jednatel společnosti KH Tebis Karel Koubský: „Mohu oznámit, že předběžná cena tepelné energie od společnosti KH Tebis s.r.o. pro rok 2015 je 493,91 korun bez DPH za 1GJ (gigajoul). Uvedená cena znamená meziroční snížení o 18 korun za GJ, tedy o 3 procenta."

SLOUPEK: Nejkrásnějším dárkem je pro mě celý rok 2014

Jsou tu Vánoce. Za námi je dvanáct měsíců, tedy bez pár dní, roku 2014 a čekají nás dárky. Já však letos ty nejkrásnější už dostal. Byl to opravdu zapeklitý rok a zvláště jeho první polovina nebyla úplně ideální, ale to nevadí. Člověk musí nejdříve něco dát a nebo ztratit, aby mohl posléze něco dostat. Rovnováha musí být a na jejím základě funguje náš svět.

„Já jsem šel do politiky jako obyčejný člověk,“ říká Martin Starý

Kutná Hora – Něco málo přes měsíc má za sebou v starostovském křesle Martin Starý a už nyní mu na bedra dopadají komplikované problémy.

Město i pořadatelé akcí mají po měsících opět rovná práva

Kutná Hora – Po rozboru, který provedlo Ministerstvo vnitra, musela Kutná Hora změnit vyhlášku týkající se zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejnosti.

SLOUPEK: Den bez hladu je dar, který může dát každý

Voda nám teče z kohoutku a to dokonce i teplá. Střechu nad hlavou máme a nemusíme se o ni každou vteřinu bát. Na ulicích našich měst se nemusíme strachovat o to, že nás někdo přepadne 
a z hlavy si udělá ozdobu svého plotu. Je zde klid a mír. Takové štěstí nemají ale všichni.

Dusno bylo možné krájet, ale rozpočet zastupitelé schválili

Kutná Hora – Po více jak hodinové slovní přestřelce, která již místy připomínala souboj na dětském hřišti a vysloužila si i lehké napomenutí od městského tajemníka Tomáše Hobla, byl včera večer navržený rozpočet města Kutná Hora zastupiteli jednohlasně schválen.

Oheň způsobil chatám škody za miliony korun

Samopše – Místo poklidného víkendu čekal chataře v Samopších u Ratají nad Sázavou strach, stres a po něm i generální úklid. Zatím z neznámých důvodů nejdříve vzplanula první chata a chvíli poté se požár rozšířil na druhou stojící hned vedle.

Moje práce je zároveň i mojí největší zálibou

Kutná Hora – Na druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince, se kutnohorským chrámem sv. Barbory roznesou tóny krásné České mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Zazpívá ji kutnohorský Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl pod taktovkou Zdeňka Licka

OBRAZEM: Tradiční trhy doplnily vánoční atmosféru Kutné Hory

Kutná Hora - Vánoční atmosféry i příjemného nakupování si mohli návštěvníci užít během sobotního dne v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Sjelo se tam mnoho řemeslníků i umělců, kteří nabízeli své výrobky lidem, kteří chtěli udělat radost svým blízkým a nebo sami sobě tradičním vánočním dárkem.

OBRAZEM: Balonky vynesly přání až k Ježíškovi

Kutnohorsko - Stovky dětí po celém Kutnohorosku poslaly v pátek svá přání Ježíškovi za pomoci balónků. 

Kutnohorské silnice si dnes vyžádaly již druhou obět

Kutná Hora - V oblasti zvané Na Kuchyňce u Kutné Hory došlo dnes odpoledne k vážné dopravní nehodě. Muž z neznámých důvodů přejel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím nákladním automobilem. Nehodu nepřežil. Podle slov řidiče nákladního automobilu již nešlo střetu zabránit.  

Při vážné nehodě u Karlova zemřel člověk

Kutnohorsko - Dnes v noci kolem třetí hodiny ráno byla nahlášena vážná nehoda u Karlova poblíž Kutné Hory. Řidič nezvládnul řízení a narazil do stromu.

OBRAZEM: Kutnohorským náměstím zněly koledy

Kutná Hora - Ve středu v 18 hodin se na Palackého náměstí v Kutné Hoře sešlo kolem tří stovek lidí zazpívat si společně koledy. Akci pořádal Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem Region a zorganizována byla díky pomoci desítek lidí, kteří akce připravili a zorganizovali. V Kutné Hoře jemnovitě například obecně prospěšná společnost Kutnohorsko.cz a lidem kolem ní. 

Vánoční trhy v Kutné Hoře se uskuteční dvě adventní středy za sebou

Kutná Hora - Již dnes od rána mohou všichni návštěvníci i obyvatelé Kutné Hory navštívit na centrálním Palackého náměstí adventní trh. K dispozici je zboží nejrůznějšího druhu, převážně však s vánoční tématikou. 

Zazpívejte si dnes s Kutnohorským deníkem tradiční koledy

Kutnohorsko – Hurá už je to tady opět. Rok utekl neskutečně rychle a my se zase 
s mnohými z vás sejdeme 
v předvánoční době, abychom si zazpívali koledy. Akce Česko zpívá koledy je tu a letos se koná, stejně jako vloni, i na Kutnohorsku. Zpívat bude celé Česko už dnes večer a zpívat začneme všichni tradičně ve stejný čas – s úderem 18. hodiny.

„Lidé by se k sobě měli chovat hezky po celý rok,“ říká Starý

Kutná Hora – Dnes večer se na Palackého náměstí v Kutné Hoře sejdeme ke zpěvu koled. Jejich hlavní čas, ale přijde až za několik dní, kdy se rodiny sejdou u vánočního stromečku a budu trávit chvíle pohody a klidu. Svátky a trocha volna čekají i na kutnohorského starostu Martina Starého.

SLOUPEK: Vánoce bez kreditky jsou svátky štědré!

Před několika dny jsem se procházel Prahou a hledal nějaké vhodné dárky pro členy své rodiny i přátele. Výběr byl obrovský, finanční zásoby však přízemní. Letos jsem se stěhoval do Kutné Hory a to si vyžádalo jisté finance, které nyní chybí. Sice ano, Vánoce nejsou jen o penězích, ale synovec na prahu puberty mi za ručně dělanou svíčku asi příliš nepoděkuje.

Kutnohorsko zná své prvňáky roku, vítězové jsou letos dva

Kutnohorsko – Letos to byla opravdu velká bitva. Celkem 35 odvážných žáků, kteří letos nastoupili svoji pouť ke vzdělání, se zúčastnilo letošního klání o titul Prima prvňák Kutnohorského deníku.

OBRAZEM: Adventní trhy v Kutné Hoře

Kutná Hora - Vánoční dárky pro své blízké si mohli návštěvníci Českého muzea stříbra v Kutné Hoře na Hrádku buď zakoupit a nebo také sami udělat. Záleželo na nich. Děti pak mohly obdivovat hračky z doby jejich rodičů, kdy třeba „pérkový" fotbal nechyběl snad v žádné rodině a historky s polykáním a posléze i znovu získáváním železných kuliček zná snad každý kluk. Takovýto stolní fotbal se nyní opět vrací do obchodů .

OBRAZEM: Divadélko Kůzle bylo předskokanem mikulášské nadílky

Bahno - Děti i dospělí dnes dostali na mikulášské nadílce dva dárky. Prvním z nich byly dárečky od Mikuláše, pokud byli tedy všichni hodní, ale ještě před tím měli možnost vidět představení Divadélka Kůzle.

Policie pátrá v okolí Kutné Hory po hledaném muži

Kutná Hora – Několik desítek policistů již od včerejšího večera pátrá v okolí Kutné Hory po muži, které je podle popisu podobný uprchlému vězni Janu Novákovi. Ten před několika dny zmizel z Thomayerovy nemocnice. „Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a zůstala klidu. V případě podezření, že někdo zahlédl hledanou osobu a nebo pokud by měl jakékoliv poznatky nápomocné k vypátrání dané osoby, žádáme každého, aby podal informace na linku 158," říká tisková mluvčí kutnohorské police Vendulka Marečková.

Poprvé se letos budou koledy zpívat též u stromku v Kácově

Kácov – Již jen pět dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat také v Kácově. Zde přípravy zaštiťuje starostka obce Soňa Křenová.

OBRAZEM: V Kutné Hoře už svítí vánoční strom

Kutná Hora - Palackého náměstí v Kutné Hoře již zdobí krásný vánoční stromek. Místní i všichni návštěvníci města si užívají či užívali kulturní program, mnoho dobrého jídla a pití, které je možné si zakoupit na přidružených trzích.

OBRAZEM: S čertím divadlem řádily děti v Hlízově

Kutna Hora - Mikulášskou nadílku v úterý večer v Hlízově ozvláštnili nejenom divocí čerti a hodný Mikuláš, ale také vánoční pohádka v podání Klemprdova kočovného divadla J. Slavíka. Přestože svátek sv. Mikuláš slaví svůj svátek 6. prosince, děti obchází již tradičně o den dříve a v Hlízově se nadělovalo dříve hned o dny tři.  

Čáslavští piloti se vrací domů. Islandská mise byla úspěšná

Čáslav – Mise skončila a vojáci se vrací domů k rodinám i přátelům. Během dnešního dne by na své domovské základně měli přistát čáslavští piloti. Vracejí se z Islandu, kde od měsíce října chránili tamní vzdušný prostor.

Česko zpívá koledy: Zpívání i den otevřených dveří v jednom

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Již jen sedm dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat i na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Letošní ročník zpívání organizuje ředitelka školy Zdenka Mačinová.

Česko zpívá koledy: V improvizaci je přece krása

Holšice /ROZHOVOR/ - Již jen osm dní zbývá do chvíle, kdy se rozezpívá největší vánoční pěvecký sbor v České republice. Ve středu 10. prosince od šesti hodin večer se bude zpívat i v Holšicích. Tento ročník, stejně jako ty předešlé, organizuje čtyřiasedmdesátiletý Pavel Anděl.

Kutnou Horu obalila námraza, vlaky mají i více jak hodinové zpoždění

Kutnohorsko - Hned první prosincový den se zima chopila své vlády a chodcům i řidičům v regionu dává zabrat. Po vytrvalém odpoledním dešti začaly včera na Kutnohorsku namrzat chodníky i silnice. Povrchy komunikací jsou místy jako zrcadlo. Auta mohou končit na střeše a lidem hrozí pád na chodnících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT