VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA KODĚROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kutná Hora se opět utká o prestižní titul

Kutná Hora - Kutná Hora nejen že zvítězila v krajském kole soutěže Historické město 2011, ale dostala se i do užšího výběru tří měst, která se utkají ve finále soutěže.

Panenské produkty z bohdanečské „kotliny“ ponesou značku Agnes

Ostrov u Bohdanče - Chovat, pěstovat a vyrábět v souladu s přírodou jako za časů našich otců a dědů. Takovou vizi má Společnost Zelená Bohdaneč.

Likvidace heren v Kutná Hoře se nekoná, jen zkrátí provoz o pár hodin

Kutná Hora - První duben, kdy začne platit nová místní vyhláška o omezení provozní doby, herny v Kutné Hoře přežijí.

Rozhodnutí „o slámě“ odložili. Opozice chce ještě další jednání

Kutná Hora - Bouřlivé jednání o definitivním podpisu smlouvy s dodavatelem tepla, vyráběného při zpracování slámy společností EC Kutná Hora ještě neskončilo.  

FOTOGALERIE: Dravci létali nad hlavami dětí i kradli čepice

Kutná Hora - Ukázku dravců zhlédly ve středu děti v Mateřské škole Benešova 149/I a II.

Řidič nedodržel vzdálenost a havaroval

Kutná Hora - K dopravní nehodě došlo v úterý v půl jedenácté na silnici I/38 na odbočce na Kaňk.

FOTO: Děti i rodiče se zručně chopili hlíny

Kutná Hora - Velikonoční keramické tvoření si užily děti z kutnohorské Mateřské školy Kytička společně s rodiči. 

FOTOGALERIE: V modré Kytičce děti vyráběly z hlíny, ve žluté si hrály

Kutná Hora /SERIÁL/ - Prostřednictvím Kutnohorského deníku se seznámíte s mateřskými školami na Kutnohorsku.  

Omezení provozu heren by mohlo být likvidační

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Prvním z provozovatelů heren v Kutné Hoře, který odstranil z objektu světelnou tabuli je Milan Richter, majitel herny Fanatic. Jeho podnikání ho přivedlo zpátky do rodiště, Kutné Hory. Jak prozradil, tak měl kdysi celkem dvanáct heren, které postupně kvůli ekonomické situaci prodal. Nyní se, díky vyhlášce omezující provoz heren v Kutné Hoře, bojí o své živobytí.

Provozovatelé heren odstraní neony. Teď je řada na radnici

Kutná Hora - Plošné odstraňování světelných tabulí, reklam a blikajících poutačů z fasád kutnohorských heren začalo v první z nich, ve sportbaru a herně Fanatic.

FOTOGALERIE: V Bramborách řádily masky na parketu

Brambory - Dětský karneval se uskutečnil v sobotu v Bramborách.

FOTOGALERIE: První ples si skauti užili

Kutná Hora - První Skautský ples se uskutečnil v pátek v kulturním domě Lorec. 

Z daru pořídí nové termoešusy 
i žádané kompenzační pomůcky

Kutná Hora – Finanční dar předali včera zaměstnanci tabákové továrny Philip Morris  pracovníkům střediska Duhové Atrium Oblastní charity Kutná Hora. Peníze vybrali zaměstnanci sami mezi sebou na různých sportovních a společenských akcích.

K tanci v kavárničce pro seniory se budou lidé scházet dál na Formance

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Již několik měsíců působí kutnohorské Centrum pro zdravotně postižené Středočeského kraje na nové adrese. Nyní ho čeká další velká změna. Jedna z nejoblíbenějších akcí centra, kavárnička pro seniory, bude nyní v novém. O změnách a plánech jsme hovořili s vedoucí centra Miladou Vondrysovou.

FOTOGALERIE: Do představení se zapojily i děti v hledišti

Čáslav - S hravým poučným představením Čert a káča vystoupila ve čtvrtek v čáslavském kině Miloše Formana známá herecká dvojice Eva Hrušková a Jan Přeučil.

Comenius zahraniční studenty zavedl také do domova Barbora

Kutná Hora - Zajímalo vás někdy, jak se konkrétní věc praktikuje v zahraničí? Prostě, jak to chodí u sousedů? Možnost poznání a srovnání mají studenti v rámci projektu Comenius, jehož se účastní také kutnohorské Gymnázium Jiřího Ortena se svými protějšky ve Francii, Dánsku a Velké Británii.

FOTOGALERIE: Děti v červené a bílé kytičce si hrály i tancovaly

Kutná Hora /SERIÁL/ - Prostřednictvím Kutnohorského deníku se seznámíte s mateřskými školami na Kutnohorsku.

Dagmar Lieblová převzala titul čestného občana Kutné Hory

Kutná Hora - Čestné občanství slavnostně předal v pátek Dagmar Lieblové, jedné ze zakladatelek Mezinárodního sdružení Terezínská iniciativa, starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

FOTO: Jména na desce připomenou kutnohorské oběti holocaustu

Kutná Hora - Pamětní desku obětem holocaustu v Kutné Hoře v pátek slavnostně odhalili před bývalou synagogou, dnes sborem Církve československé husitské. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci izraelského, dánského, německého a amerického velvyslanectví, zástupci Židovského muzea v Praze a Židovské obce v Praze, Památníku v Terezíně a Středočeského kraje. 

Příští zastávkou studenta je univerzita ve skotském městě Aberdeen

Čáslav /ROZHOVOR/ - Bratčice a pak přímo do skotského města Aberdeen, tak tato cesta čeká na studenta čáslavského gymnázia, který byl přijat na univerzitu v Aberdeenu, kde bude čtyři roky studovat filozofii a religionistiku.

FOTO: U pohádek z paluby lodi se děti bavily

Kutná Hora - "Velbloud, ryba, slepice aneb námořnická historie" zněl název představení libereckého Naivního divadla, které zhlédly včera děti ze základních a mateřských škol v Tylově divadle v Kutné Hoře. 

FOTOGALERIE: Malínští školáci uspořádali opičí bál a pozvali školky

Malín - Na Základní škole v Malíně se ve středu uskutečnil opičí bál. Přišli i děti z malínské a hlízovské mateřské školy.

Základem je si dobře rozměřit pokládku střešní krytiny

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Třeťák Vít Nezbeda a druhák Jiří Vrňata jsou sehraný tým pokrývačů, který získal zlato v oblastním kole Čechy v soutěži Pokrývač roku 2012. V souvislosti se soutěží, ale i řemeslem jsme je trošku vyzpovídali.

Kutnohorského Otíka 2011 získal Milan Hroch. A hned ve dvou kategoriích!

Kutná Hora /SOUTĚŽ DENÍKU/ - Velké překvapení neskrýval kutnohorský zpěvák Milan Hroch, který získal od čtenářů nejvíce hlasů hned ve dvou kategoriích: zpěvák roku 2011 a hudebník roku 2011

Křesetičtí školáci se změnili v piráty, princezny, či čarodějky

Křesetice - Soutěž o nejlepší masku se uskutečnila v pondělí o velké přestávce v křesetické základní škole. Děti na chvíli odložily učebnice a sešity a oblékly karnevalové kostýmy.

V křesetické mateřské škole se konala přehlídka masek

Křesetice - Zvláštní poprázdninový den prožily v pondělí děti v křesetické mateřské škole. Přišly v maskách a užily si karnevalového veselí.

Maraton čtení: předávala se Poláčkova kniha Bylo nás pět

Kutná Hora - Maraton čtení zahájila v pondělí ráno v kutnohorské knihovně hned po otevření její ředitelka Gabriela Jarkulišová. Celodenní seznam těch, kteří se připojí ke čtení knihy Karla Poláčka Bylo nás pět, čítal osmatřicet jmen.

Mladí umělci připomínají i oživují tradici pašijí

Kutná Hora - Tradice a duchovno se prolnou s poklidnou a majestátní atmosférou chrámu svaté Barbory i prostředím Tylova divadla, kde se po dva březnové dny budou konat Pašijové hry 2012. Tradice koled a betlémů spojená s vánočním časem je stále živá, ale tradice pašijí se pomalu vytrácí.

Nejlepším oceněním je vidět úspěch vaší vlastní práce přímo na pacientovi

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Práce s lidmi se prolíná celým životem Věry Suché, zdravotní sestry a předsedkyně Roska Kutná Hora. Kdo ji zná, ať jako pacient či nemocný roztroušenou sklerózou ví, že jde především o velmi vlídnou a empatickou ženu, která dokáže s každým promluvit o jeho bolestech a strastech. 

Knihy zachráněny! Lidé odnesli ze hřbitova 236 publikací

Kutná Hora /AKTUALIZOVÁNO/ - V pietní místo na hřbitově knih se proměnila ve čtvrtek ráno zahrada kutnohorské knihovny. Více než dvě stě knih z místního fondu tu čekalo na své zachránce.

Mladého umělce inspiroval Čechov a Petr Vok

Čáslav /ROZHOVOR/ – Knižně hudební beseda s Josefem Snětivým, autorem knihy Samolásky a soulásky, a Miloněm Čepelkou, autorem povídkové knihy Svědectví inspektora Toufara, se koná v pondělí od 17 hodin v čáslavské knihovně.

Při opravě varhan vyplují i ta nejlépe ukrytá tajemství

Kutná Hora – Po téměř dvou stech letech se vrátily varhany vyrobené v Kutné Hoře  zpět domů. Zakázku na opravu varhan z piaristického kostela v Litomyšli získala kutnohorská Organa. Kroky mě tedy vedou do dílny, která se zabývá prastarým řemeslem, varhanářstvím. Firma sídlí v bývalém špýcharu na samotném vršku Kutné Hory teprve pár let. Špýchar, který kdysi  už město nepotřebovalo, tak chátral. „Před námi už tu kdysi ovšem varhanářská dílna byla,“ prozradil Vít Kadeřábek.

Jarní prázdniny na Kutnohorsku vás inspirují třeba pro napsání knihy

Kutnohorsko – Jarní prázdniny na Kutnohorsku změnily chod řady domácností, ale i každodenní ruch v ulicích. Pro ty rodiče, kteří by chtěli svým dětem na pár prázdninových dní ještě zajistit program máme pár tipů.

Sázavu ucpaly ledové kry, bagry je rozbíjely dva dny

Kutnohorsko – Prudký teplotní skok způsobil koncem minulého týdne utržení ker, které putovaly po řece Sázavě a na několika místech na Kutnohorsku ji ucpaly.

Mladý recitátor: Rád publikum bavím

Čáslav /ROZHOVOR/ - Sbírá ocenění v recitačních soutěžích již od dětství a v posledních letech právě v této oblasti reprezentuje svoji mateřskou školu Gymnázium a Střední odbornou školu pedagogickou Čáslav. Řeč je o oktavánovi Jiřím Sedlákovi.

FOTOGALERIE: Před prázdninami si v Sedlci užili karneval

Kutná Hora - Mateřská škola Sedlecv Kutné Hoře žila v pátekkarnevalovým veselím. Poslední den před jarními prázdninami si děti rozhodně užily. Všechny přišly v maskách představující princezny, krále, prince, králíčky, čarodějnice, čerty a vše, nač si jen ze světa pohádek vzpomenete.

FOTOGALERIE: V Záboří se sešly masky ve školce

Záboří nad Labem - Karneval se konal ve čtvrtek dopoledne v Mateřské škole v Záboří nad Labem. Děti si užily tance i soutěží.

Zalepte webkamery, někdo vás může sledovat

Kutnohorsko – Klukovina, nebo trestný čin? Tak na této hranici se dnes mohou pohybovat děti, ale i dospělí. Anonymita sociálních sítí dává každému odvahu a hlavně pomyslnou zbraň.

FOTOGALERIE: Na molo u Dačického vyšly masky

Kutná Hora - Módní přehlídku masek pořádaly v úterý děti v Mateřské škole Dačický. Ke správnému karnevalu ale patří i hraní a tancování, ale i ta správná hostina, která také nechyběla.

Autobusy: starostové z Kutnohorska chtějí vysvětlení

Kutnohorsko – Velký třesk v organizaci veřejné autobusové dopravy v regionu chystá středočeské hejtmanství. Důvodem je šetření.  „Z rozpočtu vlády přichází kraji stále méně peněz, letos je rozpočet o 1,4 miliardy korun nižší,“ vysvětlila mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.

FOTOGALERIE: Děti v maskách soutěžily v refektáři

Kutná Hora - Dětský karneval pořádaný Rodinným centrem Pec se konal v neděli odpoledne v refektáři Voršilského kláštera.

FOTOGALERIE: Maškary šly od domu k domu

Církvice - Masopustní průvod maškar prošel v sobotu Církvici. Nechyběl Laufr, cikánky, nevěsta se ženichem, četníci či policajti, Turek i Žid. Na závěr čekal medvěda soud a na útěku ho skolil myslivec.

FOTOGALERIE: Masopust v Malešově

Malešov - Masopustní průvod vyšel v sobotu od č.p. 1 již podesáté. Nechyběla žádná z tradičních postav a ani šatlava, kde se místní obyvatelénapravovali jak jinak než pálenkou.

FOTOGALERIE: Princezny, piráti, čarodějnice i šášové

Kutná Hora - Dětský karneval v režii kutnohorských sokolů se uskutečnil v sobotu odpoledne v sokolovně.

TIP: Karneval v Kutné Hoře, Kácově i Bratčicích

Kutnohorsko - K únoru patří maškarní reje. Připravte dětem masku a jděte se bavit.

POZVÁNKA: Masopustní průvody vycházejí

Malešov/Církvice - Den bude patřit masopustnímu průvodu.

FOTOGALERIE: Děti i rodiče se při cvičení vyřádí

Kutná Hora - Cvičení rodičů s dětmi se koná každý čtvrtek v hale Bios. Všestranně zaměřené cvičení využívá možnosti této tělocvičny a využívá také nářadí k různým disciplínám.

V Kutné Hoře vyrůstá nová generace mistrů sommelierů

Kutná Hora - Sommelierů je jako šafránu a to platí i o kutnohorských restauracích. Ale to se brzy změní. Kutnohorské učiliště řemesel ve spolupráci s krajským úřadem a Národním ústavem odborného vzdělávání odstartovalo v pondělí sommelierský kurz.

FOTOGALERIE: Jablíčka a Hruštičky se těší na karneval

Kutná Hora /SERIÁL/ - Prostřednictvím Kutnohorského deníku se seznámíte s mateřskými školami na Kutnohorsku.

Arktické mrazy: lidem bez domova jde venku o život

Kutnohorsko Mrazivá teplotní maxima čekají o víkendu i Kutnohorsko. Pro mnohé to znamená zůstat doma a otočit kohoutkem topení více doprava. Perné chvíle ovšem čekají na ty, jejichž domovem je ulice, sklep, chodba, či vybydlená budova. Pomocnou ruku jim podávají pracovníci oblastní charity a dobrovolníci, kteří již od začátku února slouží prodloužené směny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT