Jedno je jisté - nová plně elektrická Kia EV9 je fakt velké auto. Nejvíce si její rozměry uvědomíte při pohledu z boku, ovšem také záď působí hodně mohutně. Redaktor Deníku si již měl možnost auto osahat během evropské statické premiéry. Ta se konala ve Frankfurtu nad Mohanem.

Pohledy na auto z různých úhlů a také vhled do interiéru najdete v naší fotogalerii.

Design auta, které má délku pět metrů a jeden centimetr, je tak trošku jako z jiného světa, čemuž napomáhají především velmi členitě tvarované světlomety. Auto nabídne také jednu novinku v oblasti osvětlení. Částečně se může rozsvítit a světu tak něco signalizovat rovněž čelní maska.

Důležité pro zákazníky budou zejména vnitřní rozměry. Ty jsou tak velkoryse dimenzované, že se zadní sedačky dají dokonce otáčet či upravit po polohu vleže. Solidní prostor nabídne i třetí řada sedaček.

Zajímavým detailem jsou rozhodně displeje ukotvené v předních rozích u bočních okének. Nemají žádnou zábavní funkci, ale ukazují řidiči situaci za vozidlem. Promítá se totiž na ně obraz z vnějších zpětných kamer. 

close Toto je displej u bočního okénka info Zdroj: Radek Pecák zoom_in Toto je displej u bočního okénka

Pro ty, kteří ale takovéto moderní technologii nehoví, nabídne Kia také možnost klasických skleněných vnějších zpětných zrcátek. Jinak už interiér tak novátorský není. Digitální přístrojový štít je, podobně jako u řady konkurenčních aut, propojený do jednoho celku s multimediálním centrálním displejem. Volič převodovky je u volantu a pádly na něm lze volit míru rekuperace.

Připravena pro autonomní jízdu

Kabely pro napájení lze vozit v předním nákladovém prostoru. Nabíjecí konektor je umístěn zcela vzadu na straně spolujezdce. Po lehkém dotyku dvířek kryjících zásuvku elektromotor kryt odsune směrem dolů.

Elektromobil Kia EV9 se bude nabízet jak s pohonem pouze jedné nápravy (té zadní) nebo všech čtyř kol. Tato varianta bude disponovat výkonem 380 koní a energii jí vždy bude dodávat baterie s kapacitou 99,8 kWh. Levnější varianty dostanou akumulátor s kapacitou 76,1 kWh.

Energii uloženou v akumulátoru půjde využívat i vně vozidla. Novinářům Kia tuto možnost demonstrovala formou napájení vedle stojícího zmrzlinářského vozíku.

Auto je zkonstruována na nové platformě, která umožnila zabudování nové elektroniky potřebné pro další stupeň automatizované jízdy. Konkrétně díky patnácti senzorům a dvěma Lidarům bude auto schopné jet prozatím pouze na německých dálnicích zcela samo. Ovšem řidič zatím bude muset mít ruce na volantu a být připraven převzít řízení. 

V další evoluci pak již bude mít osoba za volantem v určitých situacích povoleno jak sejmutí rukou z volantu, tak i odvrácení očí od situace před čelním sklem.

Na český trh nová Kia EV9 přijde ještě před koncem letošního roku.