I letos to bude hodně podobné, ne-li horší, vždyť například na konci února se neznámý pachatel vloupal do šesti vozidel zaparkovaných na sídlišti Šipší v Kutné Hoře. A policisté evidují další a další případy po celém regionu.

Zloději si vůbec nevybírají, kdy a kde zaútočí. Mnoho majitelů aut je láká zajímavými věcmi na sedačkách. Spousta roztržitých šoférů nechá ve voze cokoliv, od tašek plných nákupů, přes drahou elektroniku, jako jsou fotoaparáty, kamery a počítače, až po kufříky nebo nadité peněženky. „Mezi současný hit patří především krádeže navigačních zařízení. Dalším několikaletým problémem jsou třeba panely autorádií,“ uvedla okresní policejní mluvčí Vendulka Hanzlová.

Zlodějům stačí, když na sedačkách, palubní desce nebo v prostoru podlahy u spolujezdce vidí tašku, třeba i prázdnou. Jejich touha po penězích je tak silná, že jim to je jedno a často při vloupání udělají větší škodu na autě než na ukradených věcech. „Řidiči svou neopatrností a lehkomyslností tak přidělávají problémy a starosti hlavně sami sobě,“ poznamenala mluvčí. „Policie proto opětovně upozorňuje motoristy, aby dbali větší pozornosti při opouštění svého dopravního prostředku a neposkytovali tak zlodějům příležitost,“ dodala.

Policie rovněž apeluje na to, aby si lidé všímali dění kolem sebe, což může pomoci objasnit trestné činy. Vyzývá je ale také k tomu, aby dávali pozor na svůj majetek, snažili se ho co nejlépe zabezpečit a nenahrávali zlodějům.

Za pravdu dává strážcům zákona například případ z 25. března, kdy řidič zaparkoval svůj osobní automobil značky Chrysler před restaurací ve Váchově ulici v Čáslavi a během několika minut mu z něj zatím neznámý zloděj odcizil koženou příruční tašku s peněženkou a finanční hotovostí, osobními doklady a platebními kartami. Poškozený majitel z Kutné Hory tak přišel o více než 83 tisíc korun.

Na zvýšení trestné činnosti zejména v souvislosti s vloupáním do zaparkovaných vozidel zareagovali policisté preventivní akci, při které v nočních hodinách monitorovali všechny výjezdy z Čáslavi a zaměřili se na kontrolu podezřelých osádek. V podobných opatřeních chtějí pokračovat.

Co zloděje přitahuje

- jakékoliv věci na sedadlech, na podlaze a v zavazadlovém prostoru aut
- vozy zaparkované na odlehlých a málo osvětlených místech
- pootevřená okna u vozidla, včetně střešního
- neuzamčené automobily

Co zloděje může odradit

- varovné, dobře viditelné světlo zapnutého autoalarmu
- na vhodném místě nalepené varování, že vůz je zabezpečen alarmem
- kvalitní zámek řadicí páky a volantu
- strohý interiér automobilu, v němž nejsou ponechané žádné odložené věci, ani autorádio, případně hudební nosiče
- auto zaparkované v místě většího pohybu osob