Předsedkyně senátu Eva Novotná ho včerejším rozsudkem poslala na patnáct měsíců do vězení, avšak výkon trestu podmíněně odložila na dvouroční zkušební dobu. „Vzala jsem mimo jiné v úvahu, že Jan Rubič se částečně doznal a dobře spolupracoval,“ poznamenala Novotná.

Okresní soud dal za pravdu obžalobě, podle které Rubič nejméně od července roku 2004 do loňského ledna neoprávněně prodával nebo předával svým kamarádům pervitin, heroin a marihuanu. „Naopak se nepodařilo prokázat, že bez povolení přechovával větší množství drog,“ upřesnila Novotná.

Rubič včerejší verdikt neslyšel. Jako řidič kamionu se z pracovních důvodů hlavního líčení nezúčastnil, nicméně dal prostřednictvím svého obhájce svolení, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti. „Připadá mi, že se v celém případu udělalo mnoho povyku pro nic. Obžalovaný není žádné drogové eso. Jeho chybou bylo, že se snažil vyjít vstříc kamarádům a jezdil jim pro drogy. I podle výpovědí svědků se jednalo o přátelskou službu. Sám dobře ví, že se nezachoval dobře a za tohle trest přijme,“ uvedl Rubičův obhájce Petr Řehák v závěrečné řeči.

K případnému odvolání se však už vyjadřovat bez přítomnosti klienta nechtěl, stejně jako okresní státní zástupkyně Vlasta Bláhová.

Rozsudek v souvislosti s přechováváním a distribuce drog si už dříve vyslechli i jiní bývalí vojáci – Pavel Pomajbík, který byl odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu, a Radek Minařík, jehož neminula šestnáctiměsíční podmínka.

Kauzu odstartoval tehdejší velitel Jiří Verner

Na podivné chování profesionálních vojáků upozornil vojenskou policii tehdejší velitel letecké základny Jiří Verner, policie je pak rok sledovala. Podezřelí se na zajištění leteckého provozu přímo nepodíleli, nebyli to piloti ani technici. Po událostech v Čáslavi zpřísnila armáda boj proti drogám. Každému uchazeči o vstup do armády odebírá vzorek moči kvůli rozboru na drogy. Vojenská policie navíc provádí u vojáků namátkové kontroly, o kterých předem ví pouze náčelník štábu.