Výrazně se zvedly postihy za parkování, kde dosud za stání na špatném místě činila pokuta 15 euro. Nově, když budete blokovat stání či výjezd hasičů a záchranné služby, zaplatíte 100 euro, nelegální použití chodníku či cyklostezky vás může přijít ještě o 10 euro dráže.

Kapalina AdBlue.
Češi berou útokem pumpy v příhraničí. Kapalina AdBlue je tam výrazně levnější

Ze 35 na 55 euro se zvýšil postih za stání na místě vyhrazeném invalidům. Stejně vysoká je sankce, pokud zaparkujete na místech speciálně vyhrazených pro elektromobily nebo sdílené automobily.

Protože se v minulosti v Německu objevily případy, kdy motoristé blokovali nouzovou záchranářskou uličku, vzrostly postihy za její zneužití. Nyní můžete dostat pokutu od 200 do 320 euro a zákaz řízení na jeden měsíc.

Vzrostly i tresty za rychlost 

Vyšší jsou i tresty za rychlost. Jen pro příklad – budete-li mít na tachometru o 16 až 20 km/h více, než je povoleno, zaplatíte ve městě 70 místo dosavadních 35 euro a mimo město 60 místo 30 euro. Při překročení rychlosti o 21 až 25 km/h už budete muset z kapsy vyndat 115, resp. 100 euro.

Provoz aut na CNG rapidně zdražil
Nejenom benzin či nafta. Rapidně zdražil i provoz aut na stlačený zemní plyn

Hluboko do kapsy sáhnete i v případě, že budete bezdůvodně „túrovat“ motor. To vás vyjde na 100 euro, tedy zhruba dva a půl tisíce korun.