Hrad stojí na okraji strmé skály nad pravým břehem řeky Sázavy. Z ostatních tří stran je uměle vytvořen příkop. Prvním majitelem a zároveň stavitelem hradu byl Heřman ze Zruče. Od roku 1334 vlastnili panství na Zruči více než 200 let Kolowraté. Pak ji koupili Kalenici a jejich rodový erb převzalo město Zruč nad Sázavou a používá ho jako svůj městský znak dodnes.

close Páteční Deník s TV magazínem. info Zdroj: Deník zoom_in

V roce 1781 zámek vyhořel. Byla zničena renesanční výzdoba interiérů, veškerý mobiliář a také archív. O zásadní přestavbu do dnešní podoby se zasloužil rod Schebků. Dominantou interiéru se za jejich vlády stal rytířský sál, dnešní Zelená jídelna, spojený nově postaveným mostkem přímo se zámeckým parkem. 

Turisté mají možnost absolvovat malý či velký zámecký okruh, navštívit Kolowratskou věž s hrou pro děti na každém poschodí, interaktivní prohlíku Příběh řeky Sázavy, kde si také připmenou zaniklá řemesla jako vorař, švadlena, hamerník a další, Vodácké muzeum představí lodě a pádla od historických po současné a zámeckým parkem vede  historicko-naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat, intreaktivní stezka pro děti, které si mohou na ni hodit sekyrjou, zastřílet z luku, či vyšplhat se na totem. Regionální muzeum Od verpánku k Baťovi se specializuje na obuvnictví a pak přichází ještě Svět kostiček. 

Otevřou novou expozici Svět kostiček

Návštěvníci zámku se mohou od 1. června těšit na zahájení výstavy Svět kostiček. Z české stavebnice SEVA představí autor výstavy a patriot projektu Svět kostiček pan Petr Šimr nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také další zajímavé modely z vlastní tvorby. Výstava nabídne rovněž vybavenou dětskou hernu s kostičkami Seva. Výstava potrvá do konce června. 

Další víkendové pozvánky

Uvedou snímek z prostředí volby Miss
Podle skutečného příběhu je natočen film Problémissky, který čáslavské kino promítá v sobotu 30. května od 20 hodin. V roce 1970 se v Londýně konala soutěž Miss World. Tuto v té době nejsledovanější televizní show světa s více než 100 miliony diváků moderoval legendární britský komik Bob Hope. Rozhodnutí organizátorů povolit účast dvěma ženám z Jihoafrické republiky vzbudilo kontroverzi a napětí již před začátkem. Ale skutečný rozruch způsobila feministická aktivistka Sally Alexander, členka nově vzniklého Hnutí za práva žen prohlašující, že je soutěže krásy dehonestují a ponižují. Vstupné je 120 korun.

Připravili výstavu Bible a mince
České muzeum stříbra v Kutné Hoře zahájilo ve spolupráci s Českou numismatickou společností výstavu na Hrádku nazvanou Bible a mince - peníze v příbězích Písma svatého. Ta návštěvníky seznámí s nejstarší historií mincování v kontextu s Písmem svatým. Většina vystavených exponátů ze soukromých sbírek jsou stříbrné mince z doby Ježíše Krista. Výstava je otevřena každý den od 9 do 17 hodin do 26. července.

Výstava provede historií města
Jak to bylo před Unescem. O tom už pomocí fotografií a filmových dokumentů vypráví retrospektivní výstava v Dačického domě v Kutné Hoře, kterou zahájilo své znovuotevření 12. května. Celoroční výstava se koná v rámci oslav 25. výročí zápisu Kutné Hory na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Prezentuje zdevastované historické jádro, mapuje obnovu nejvýznamnějších památek, především však nabízí návštěvníkům konfrontace proměn města v nejznámějších ulicích. Otevřeno je každý den od 10 do 17 hodin. Vstupné je 100 korun, děti, studenti, senioři a ZTP to mají za polovinu. Výstava potrvá do 20. dubna 2021.