Přes nekonečné historické spory tří hlavních světových náboženství v Jeruzalémě žijí tamní lidé ve zvláštní symbióze. Tedy mimo občasné bouře a střety mezi Izraelci a Palestinci. Město je rozdělené na čtvrti židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou.

Kontrasty najdete na každém kroku. I na hoře Sion - v místnosti, kde se měla odehrát poslední večeře Ježíše a jeho učedníků, se vedle fotografující asijské turistky v kleče modlí jeptiška, opodál zpívá náboženské písně skupina ortodoxních. Sejdete několik schodů a rázem jste v synagoze, kde míjíte židy v modlitbách u hrobu krále Davida.

Venku prodává muslimský trhovec regionální dobroty. V úzkých uličkách se mísí lidé různého vyznání, ras i módního stylu.

Palestinský uprchlický tábor v Damašku v roce 1948 po exodu palestinských Arabů z měst a vesnic na území dnešního Izraele
Masakr v Dejr Jásin: Je jedním z nejméně pochopených incidentů v izraelské válce

Křesťané se v Jeruzalémě vydávají po stopách Ježíše Krista. Hlavním cílem je Chrám Božího hrobu uvnitř hradeb Starého města. Leží na místě, které většina věřících uctívá jako Golgotu neboli horu Kalvárii, kde byl podle Nového zákona Ježíš ukřižován.

„Podle legendy místo ve čtvrtém století objevila svatá Helena, matka císaře Konstantina Velikého, včetně kusů kříže s nápisem Ježíš Nazaretský. Z chrámu se poutníci vydávají na Via Dolorosa, tedy křížovou cestu, kde si Kristus nesl svůj kříž. Cesta pak končí u nejposvátnějšího místa judaismu - Zdi nářků. Přístup k ní je rozdělený na mužskou a ženskou část,“ popsal český průvodce David.

Zdroj: Youtube

 

Bezpečnostní situace v Jeruzalémě a v Betlémě na palestinském Západním břehu Jordánu je sice obtížně předvídatelná, na místě to však turistovi, zvlášť při organizovaném zájezdu s cestovkou, ani nepřijde. V parku si hrají školáci, v ulicích si čutají kluci s míčem. Přístupu k některým exponovaným turistickým místům předchází kontroly a ona samotná jsou bedlivě hlídaná policisty, případně vojáky.

„Historické centrum Jeruzaléma je posvátné pro tři náboženství, náboženští radikálové tam neútočí,“ podotkl průvodce David.

Cesta od egyptského moře

Turistům z Česka se nabízí návštěva posvátných míst i jako možnost výletu a zpestření dovolené u moře. Z resortů egyptské Taby na Sinaji je to do Jeruzaléma jen několik hodin cesty autobusem. „Aktuálně se do Taby létá z Prahy každé pondělí. Během letní sezony se počet letů rozšíří na dva týdně. Nově se do tohoto letoviska u Rudého moře bude létat také z Brna,“ upřesnila mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. Například z hotelu Mövenpick dojdete na střeženou egyptsko-izraelskou hranici Taba-Eilat pěšky.

Malý ráj s exotickými květinami skýtá třeba Monte Palace Tropical Garden. Portugalský ostrov Madeira
Ostrov věčného jara. Barvitá Madeira se ponoří do Květinového festivalu

Židé v Izraeli mají za sebou oslavu Dne Jeruzaléma, jímž si připomínají výročí obsazení východní části města Izraelem v roce 1967 během šestidenní války. Izrael poté Jeruzalém označil za své sjednocené hlavní město. To odmítají Palestinci, kteří chtějí jeho východní část přeměnit v hlavní město svého budoucího státu.