Hostivařská přehrada v Praze je poměrně dobře dostupná. Kromě auta či klasického „pěškobusu“ se tam lze pohodlně dostat i městskou hromadnou dopravou. Celkově se v blízkém okolí nádrže nachází devět autobusových zastávek. Z některých je to k vodní ploše opravdu blízko, jiné vybízejí k příjemné procházce.

Ať se mají Pražáci kde rekreovat

Hostivařská přehrada je nejvýznamnější vodní plochou na území hlavního města. O výstavbě dnešní nádrže v údolí potoka Botiče se rozhodlo v roce 1958, a to v návaznosti na založení rozsáhlého Hostivařského lesoparku. „Důvodem byla rekreace obyvatel Prahy,“ popsal web Pražská příroda.

Samotná stavba, kterou prováděl národní podnik Armabeton, byla zahájena roku 1961. Hotovo bylo o dva roky později. Celé dílo však mohlo vzniknout mnohem dříve; o jeho stavbě se totiž uvažovalo už za dob Rakouska-Uherska.

„Na přehradě býval i lodní provoz, zajišťovaný motorovým katamaranem Želva I a později Želva II. Provoz lodi ale přibližně po čtrnácti letech zanikl,“ uvedl facebookový profil Hostivařská přehrada.

Technické údaje o nádrži

Správcem Hostivařské přehrady jsou Lesy České republiky. Vedle rekreačních účelů pak vodní dílo chrání okolí před povodněmi, v období sucha zase udržuje vodu v krajině.

A jaká jsou vybraná technická data o přehradě?

 • Hráz Hostivařské přehrady: v nejvyšším místě je vysoká 16 metrů, dlouhá 117 metrů a v koruně široká 3,5 metrů.
 • Objem nádrže: 1 310 000 metrů krychlových
 • Zatopená plocha: 349 000 metrů čtverečních
 • Maximální hloubka vody: 12 metrů

Pohled na pláž:

Co všechno je návštěvníkům dostupné

V současnosti je pro rekreační aktivity vyhrazen hlavně levý břeh nádrže.

„Ten je využíván jako sportovní areál a největší pražské přírodní koupaliště, které je díky snadné dostupnosti v letních měsících velmi oblíbeno. Kapacita koupaliště je až patnáct tisíc osob. Ke koupání je možno využít jak normální, tak i naturistickou pláž,“ uvedl web Pražská příroda.

Hlavní pláž obsahuje mimo jiné:

 • obří skluzavku se dvěma dráhami a elektronickou časomírou pro všechny návštěvníky v ceně vstupenky
 • novou mega trampolínu pro malé i velké
 • surf prkno eFoil
 • FIT zónu pro všechny sportovce
 • zcela nový koktejlový bar na pláži
 • vlek na wakeboarding
 • dvě beachvolejbalová hřiště
 • půjčovnu lodiček, šlapadel, kajaků a paddleboardů

Nudistická pláž je zcela separovaná od hlavní pláže přilehlým lesem; zároveň je spojená s hlavní bránou silnicí.

„Je zde samozřejmě občerstvení, kurt na volejbal a badminton, ping-pongový stůl, půjčovna lehátek i stolních her,“ uvádí oficiální web Hostivařské přehrady.


Nahrává se anketa ...

Krásné místo, které ale čelí i těžké kritice

Co se týče reakcí a hodnocení návštěvníků, lze na internetu najít protichůdné reakce. Tedy alespoň v rámci hodnocení na Facebooku, kde Hostivařská přehrada dostala od více než tisíce hodnotitelů známku 3,8 hvězdiček z 5 možných.

„Krásná celý rok, fajn místo pro děti, zázemí,“ napsala například recenzentka Alžběta Šedivá.

„Krásné místo k odpočinku,“ pochvalovala si v hodnocení na Facebooku i Ludmila Fialová.

Najde se však i celá řada kritiků.

„Neskutečná špína, všude po pláži odpadky, které plavou i ve vodě, evidentně naprosto neudržované pláže,“ nebrala si servítky Růžena Hrachovcová.

„Nedoporučuji! Čekat víc než hodinu na vstupenku do areálu, hodně nepříjemné! Už o koupání v přehradě nemám zájem,“ zlobila se také Aneta Rott, která místo navštívila ve dni, kdy přišlo opravdu hodně návštěvníků.

Za celodenní lístek podle aktuálního ceníku dospělí zaplatí 150 korun. Děti a důchodci dají za lístek 105 korun.