V rámci programu se můžete těšit na tvořivé a výtvarné dílny, malování na obličej, jízdu na koni, výrobu a střílení z luku a šípů, pohádkovou jógu pro děti, meditace a zpívání manter, besedy a přednášky, hudební, taneční a divadelní program v podání místních i přespolních souborů, naučnou stezku lesem a mnohý další program. Den bude zakončen společným opékáním buřtů a hraním u ohně s následným promítáním filmu Svobodné děti. Rodiny, děti všeho věku, jednotlivci i páry, mladí i staří, všichni jste vítáni!

Lidové i dětské písně. To je hudební program Želifestu

Znáte harmonikáře, který rozveseloval hospodu v seriálu Panoptikum Města pražského? Je jím Ota Kmínek, skvělý harmonikář, který vedle repertoáru staropražských písní umí zahrát jakoukoli lidovou klasiku. Na Želifestu bude průběžně obdarovávat návštěvníky starými, známými písněmi.

Zručský alternative-hardcorový písničkář R.One.Czech se po narození svého prvního syna začal věnovat i hudbě pro děti. Složil několik vlastních písní o zvířátkách a pohádkových postavách, které mají text okořeněný humorem. R.One.Czech (čti R.vanček) neboli Radek Vaněček bude od září 2022 průvodcem v našem lesním klubu Kapička!

Krásnou hudební vložku představí zručské trio Matri, které se orientuje na hudbu klasickou, populární i lidovou. Jedinečné spojení klarinetu, fagotu, kytary a chvílemi i zpěvu dokáže vykouzlit úsměv na tváři dětem i dospělým.

A kdo z okolí Zruče by neznal Zručskou desítku? 12 mladých muzikantů, kteří spolu od roku 2001 ladí své žesťové nástroje do měkkých tónů lidové hudby. Odehráli spousty koncertů, přehlídek, vyhráli světové hudební soutěže, ale přesto na rodnou Zruč nikdy nezanevřeli.

Bude se i tancovat

Hana Losenická je tanečnice, choreografka a výtvarná umělkyně, která před několika lety založila vlastní taneční školu Art Dance Academy v Kutné Hoře. Její nejlepší pedagogové a studenti na Želifestu představí čtyři taneční sestavy v duchu contermporary dance, výrazového tance a předvedou také ukázku twirlingu s hůlkou. Art Dance Academy festival zahájí již ve 14.00, doražte proto včas!

Aneta Sahulová vyučuje na ZUŠ ve Zruči nad Sázavou, kde sama vychodila taneční obor. Vyučuje především současný tanec a street dance, který dále vyučuje ve Vlašimi a Praze. Je tanečnicí v kreativní skupině Brownies crew a na začátku letošního roku úspěšně zakončila dvouletý taneční kurz na Hudební a taneční Akademii Múzických Umění.

Na Želifestu povede tanečně pohybový workshop pro děti a pro dospělé si připravila Latino summer vibes workshop - neboli výuku latinských tanců!

Pokud jsou vaše děti (stejně jako ty naše) neutahatelné a nikdy nemají dostatek pohybu, určitě vy i ony oceníte dětskou diskotéku, kterou si pro vás připravila tanečnice a choreografka Martina Pejchařová.

Vyrábění korálků i výroba vlastních luků a šípů

Můžete se těšit na navlékání korálků a malování na trika. Děti si mohou nechat namalovat obrázek na obličej od umělkyně a lektorky automatické kresby Dáši Flekové. Výrobky z vlny s dětmi bude tvořit učitelka z Waldorfské školy Ratolest v Ratajích nad Sázavou Adéla Richterová. Děti si budou vyrábět vlastní luky a šípy, ze kterých se potom naučí střílet. Mohou se nechat svézt na poníkovi či na koni. V jurtě budou vaše děti cvičit pohádkovou jógu.

Část programu bude také věnována vzdělání – besedu na téma Švédsko a svobodné školství pro festival připravil Jiří Kmínek, vysokoškolský pedagog, který po emigraci v 68. roce působí právě ve Švédsku. Povídat bude o lesních školkách a o tom, jak funguje ve Švédsku nestátní, neboli „volné“ školství.

A v neposlední řadě pro vás máme krásnou naučnou stezku z dílny Hrubina.cz. Se skřítkem Chytrolínem se projdete po areálu festivalu v Želivci a pokud správně vyluštíte hádanky, možná nejdete i poklad! Celý program doplní stánky s občerstvením a rukodělnými výrobky.

Více se můžete dozvědět na www.kapkakapicka.cz nebo na fcb „Kapka za svobodným vzděláváním ve Zruči nad Sázavou“.