Festival každoročně pořádají Dobročinný spolek Marta a Evangelický sbor v Čáslavi v rámci „Týdnů proti rasismu“, s finanční podporou města Čáslav a Českobratrské církve evangelické. V jeho průběhu byly k dostání fairtradové výrobky - káva, čaj, čokoláda a mnoho dalších dobrot.

| Video: Youtube

V rámci festivalu vystoupili žáci a žákyně Základní umělecké školy Jana Ladislava Dusíka v Čáslavi, nechyběla bohoslužba a slovo faráře pro menšiny Mikuláše Vymětala. Zaujaly romské chvály a představení romského překladu Nového zákona jeho autorem Kolomanem Staňkem.

Tanečník Nicolas Petík spolu s tanečnicemi zavedli přítomné do světa romských tanců. Poté se pro odvážné uskutečnila výuka těchto klasických tanců, dokonce v zapůjčených romských sukních. Zlatým hřebem festivalu bylo vystoupení světoznámého romského virtuosa Marka Baloga s kapelou.

| Video: Youtube

Heslem celého festivalu je: „Bořit hradby předsudků a vytvářet bašty porozumění“. Díky čáslavské farářce Drahomíře Duškové Havlíčkové a všem, kteří se na setkání podíleli, bylo toto heslo naplněno měrou vrchovatou. A nezbývá, než se těšit na další ročník fairtradového festivalu v Čáslavi.