Je vaše dítě ve škole nepozorné? Nedokáže napsat test na jedničku, i když se vše pečlivě naučilo? Na nepatrný podnět reaguje výrazným vztekem? Nebo máte pocit, že je často duchem nepřítomné? To a mnoho dalšího může souviset s výraznou zátěží stresu, se kterým se vaše dítě v životě potkává.

Po čáslavském setkání se možná na projevy vašeho dítěte podíváte z jiného úhlu. Barbora Losenická totiž zájemců přiblíží neurosekvenční model terapie, jehož autorem je americký psychiatr Bruce D. Perry., autor knihy Chlapec, kterého chovali jako psa. Jedná se o ucelený terapeutický přístup, který staví na aktuálních poznatcích o neurobiologickém vývoji dítěte.

Stres je nedílnou součástí našich životů. Díky stresové reakci našeho organismu lidstvo přežilo až do dnešních dní a nejednoho z nás stres popohnal k lepším školním i pracovním výsledkům. Ale co se s člověkem děje, když je stres dlouhodobý a je ho víc, než dokážeme zvládnout? I o tom bude setkání v klubu Gumárna.

Na stres se účastníci přednášky podívají nejprve z širší perspektivy a poté se zaměří na to, jak se dlouhodobý stres projevuje na dětech. To, že se dítě ve škole projevuje náročným chováním, je roztěkané nebo duchem nepřítomné může být výsledkem dlouhodobé nepohody.

Na setkání se dozvíte, co můžete udělat pro svou duševní pohodu a jak můžete pomoci svému dítěti, aby dokázalo náročné situace lépe zvládat.

Druhá část přednášky

Druhá část přednášky se pak uskuteční v úterý 23. května od 18.30 hodin opět v čáslavském klubu Gumárna. Většina času bude věnována tomu, jak lze dětem (a sobě) pomoci zvládat náročné a stresující situace a jak předcházet dopadům dlouhodobého stresu. Na setkání si bude možné vyzkoušet aktivity z oblasti mindfulness, relaxace a senzomorotické regulace.

Barbora Losenická

Studium:

Masarykova univerzita, Poříčí 7, 603 00 Brno, pedagogická fakulta
obor: Speciální pedagogika (logopedie, surdopedie), navazující magisterské studium (4. semestr)

Masarykova univerzita, Poříčí 7, 603 00 Brno, pedagogická fakulta
obor: Speciální pedagogika (logopedie, surdopedie), ukončeno získáním titulu Bc.

Masarykova univerzita, Arne Nováka 1/1, 602 00 Brno, filozofická fakulta
obor: Psychologie, ukončeno získáním titulu Mgr.

Pracovní zkušenosti:

červen 2021 - současnost: Pilotní projekt Duševní zdraví pro děti, ZŠ Zruč nad Sázavou, Na Pohoří 575, 285 22 Zruč nad Sázavou, pozice: psycholožka (HPP)

září 2020 - červen 2021: Základní škola Brno, Horácké náměstí 13, 621 00 Brno-Řečkovice, pozice: školní psycholožka (HPP - zástup za rodičovskou dovolenou)

srpen 2020 - současnost: Klokánek - Fond ohrožených dětí Brno, Michalova 4/2586, 628 00 Brno, pozice: psycholožka (HPP)

Program připravila platforma NOVA FORMA.