Šafrán, respektive sušené čnělky jeho květů, je nejdražší koření starověku, proto úsloví „je toho jako šafránu“. Toto úsloví však v Čáslavi rozhodně neplatí, šafrány či krokusy je osázeno celé město. A nejen těmito nádhernými cibulovinami. Ale také tulipány, narciskami a dalšími. Není divu, že Čáslavi se na jaře říká „malé Holandsko“. Za kvetoucími cibulovinami totiž nemusíte do Holandska, velmoci mezi cibulovinami, stačí se projít po středočeské Čáslavi.

Zdroj: Youtube

Krokusy, česky šafrány jsou jednoděložné rostliny z čeledi kosatcovité. Mají zploštěle kulovité hlízy, které jsou zabalené do síťnatých starých pochev listů a vně mají několik šupin. Jsou to nízké jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Ty jsou poměrně velké a nápadné, různých barev, jednotlivé nebo vyrážejí po několika z hlízy. Skládají se ze šesti okvětních lístků ve dvou přeslenech, jsou srostlé v dlouhou okvětní trubku.

Je známo asi 80 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v Evropě, především ve Středomoří a v jihozápadní a střední Asii, jinde se vyskytují jen adventivně. V Česku rostou přirozeně pouze dva druhy. Jedná se o šafrán bělokvětý a šafrán karpatský. Oba druhy jsou řazeny ke kriticky ohroženým druhům flóry. Šafrán setý byl v České republice pěstován kvůli koření a občas zplaňoval. Jako okrasné druhy se pěstují fialově kvetoucí šafrán neapolský či žlutě kvetoucí šafrán žlutý, šafrán zlatý a další.

Sněženky v Jetelové ulici v Čáslavi.
Sněženky jako symbol jara a nesmyslnosti válek. Není dobré posekat jim listy

V Čáslavi vládnou různé strany, hnutí či koalice. Jedno však mají společné a tím je péče o zeleň. Cibuloviny mají dokonce jakousi „protekci“. A je to dobře. A také je dobře, že byla vytvořena a obsazena pozice městská zahradnice. Práci inženýrky Olgy Smetanové můžete vidět například v Chrudimské ulici při obdivování záplavy barev kvetoucích krokusů!

Vladimír Havlíček