Šafrán, respektive sušené čnělky jeho květů, je nejdražší koření starověku, proto úsloví „je toho jako šafránu“. Toto úsloví však v Čáslavi rozhodně neplatí, šafrány či krokusy je osázeno celé město. A nejen těmito nádhernými cibulovinami. Ale také tulipány, narciskami a dalšími. Není divu, že Čáslavi se na jaře říká „malé Holandsko“. Za kvetoucími cibulovinami totiž nemusíte do Holandska, velmoci mezi cibulovinami, stačí se projít po středočeské Čáslavi.
Krokusy, česky šafrány jsou jednoděložné rostliny z čeledi kosatcovité. Mají zploštěle kulovité hlízy, které jsou zabalené do síťnatých starých pochev listů a vně mají několik šupin. Jsou to nízké jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Ty jsou poměrně velké a nápadné, různých barev, jednotlivé nebo vyrážejí po několika z hlízy. Skládají se ze šesti okvětních lístků ve dvou přeslenech, jsou srostlé v dlouhou okvětní trubku.
Je známo asi 80 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v Evropě, především ve Středomoří a v jihozápadní a střední Asii, jinde se vyskytují jen adventivně. V Česku rostou přirozeně pouze dva druhy. Jedná se o šafrán bělokvětý a šafrán karpatský. Oba druhy jsou řazeny ke kriticky ohroženým druhům flóry. Šafrán setý byl v České republice pěstován kvůli koření a občas zplaňoval. Jako okrasné druhy se pěstují fialově kvetoucí šafrán neapolský či žlutě kvetoucí šafrán žlutý, šafrán zlatý a další.
V Čáslavi vládnou různé strany, hnutí či koalice. Jedno však mají společné a tím je péče o zeleň. Cibuloviny mají dokonce jakousi „protekci“. A je to dobře. A také je dobře, že byla vytvořena a obsazena pozice městská zahradnice. Práci inženýrky Olgy Smetanové můžete vidět například v Chrudimské ulici při obdivování záplavy barev kvetoucích krokusů!
Vladimír Havlíček