Setkání se zúčastnili také aktivisté z Itálie, Německa a Velké Británie. Organizátoři si vybrali Čáslav kvůli místní odpadové kauze, která je známá také v zahraničí, a chtěli slyšet, jak se k ní staví město a místní aktivisté. Zahraniční účastníci si vyměnili zkušenosti s obdobnými případy v zahraničí. Diskutovali o negativních dopadech skládkové lobby na životní prostředí, o odpadovém byznysu a o oligarchizace společnosti.

| Video: Youtube

Program konference zahájila páteční beseda, která byla věnována problematice rozšiřování nedaleké skládky nebezpečného odpadu firmy AVE CZ. Besedu vedla čáslavská iniciativa Zelená Čáslav. Sobotní část nabídla bohatý přednáškový program, v němž různé iniciativy z celé Evropy prezentovaly negativní dopady podnikání skládkových oligarchů.

Mezi zahraničními hosty byli Ester Scopelitti a Ericu Innisi z organizace Fridays for Future Itálie, kteří v italské Mantově bojují proti stavbě plynové elektrárny Ostiglia, Fabiana Huebnera a Birgit Jeschke, kteří se zabývají otázkou ukončení těžby uhlí v německé Lužici, Deepaka Rughaniho z britské organizace BiofuelWatch, jež se věnuje problematice elektrárny Lynemouth, a dále Denis Ozkil z organizace BankTrack.

| Video: Youtube

Program vyvrcholil panelovou debatou na téma „Budoucnost demokracie v kontextu oligarchizace společnosti,“ v níž vystoupila zástupkyně organizace Re-set Barbora Bakošová, členka Milionu chvilek pro demokracii Monika Šatavová a investigativní novinářka Zuzana Vlasatá z Deníku Referendum.

| Video: Youtube

Na konferenci zaznělo, že současný hospodářský model, založený na maximalizaci zisku a růstu za každou cenu, neslouží lidem dobře. Místo aby zajišťoval všem důstojný život v možnostech naší planety, koncentruje bohatství v rukou hrstky privilegovaných a generuje čím dál propastnější sociální rozdíly. Ničí ekologické základy lidského života na Zemi a pleněním přírodních zdrojů dále prohlubuje nespravedlnost. Podrývá také demokracii a upevňuje mocenské nerovnosti, které znemožňují velké většině lidí účinně se podílet na určování podmínek svého života.

Řešením je podpora sociálně-ekologické transformace, směřující k novému hospodářskému modelu. Takovému, který bude založený na spolupráci místo konkurence, péči místo vykořisťování a demokratických formách vlastnictví a kontroly. Systémové změny však nemohou nastat bez široké participace lidí a společenského tlaku zdola, podpory sociálních hnutí a iniciativ, usilující o rozmanité změny k lepšímu ve všech oblastech života.

| Video: Youtube

Čáslavská ekologická konference ukázala, jak praktiky odpadových lobbistů přerůstají, nejen v České republice, do státní správy a samosprávy. Ale ukázala také, že lidé začínají mít zájem o životní prostředí a přes nejrůznější perzekuce dokážou svá práva bránit.