„Lidé si často myslí, že práce archeologa je velké dobrodružství, a že denně zažíváme všechno, co prožil na plátně filmový Indiana Jones,“ povzdechl si Petr Charvát při tomto setkání. „Je to ale omyl, skutečnost je úplně jiná. Archeologie je práce v blátě, dešti, teple, zimě a tak podobně. A je důležitá jedna věc. Archeolog musí mít především štěstí,“ dodal oslavenec.

Zdroj: Youtube

Archeolog a historik Petr Charvát se narodil 12. ledna 1949 v Praze. Odborně se zabýval archeologií a dějinami Orientu, a také staršími českými dějinami. Absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor archeologii a klínopis. Poté působil v Archeologickém ústavu ČSAV a v Orientálním ústavu Akademie věd ČR. Studenti a studentky si oblíbili jeho přednášky na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Je autorem mnoha odborných publikací a článků, za něž získal řadu významných literárních ocenění. Dlouhodobě spolupracoval s Českou televizí.

Petr Charvát vykonal mnoho práce v oboru, napsal bezpočet publikací, dosáhl uznání doma i v zahraničí. Nejen členům spolku „Včela Čáslavská“ bude chybět jeho lidskost, empatie, rozhled a pokora.

Z koncertu a autogramiády zpěvačky Yvonne Přenosilové na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi v květnu roku 2015.
Zemřela Yvonne Přenosilová. Před osmi lety zazpívala na čáslavském náměstí