Imunolog a profesor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích věnuje každou chvíli procházkám kolem jihočeských rybníků, výjezdům na Hlubokou za roháči a tesaříky obrovskými, na Šumavu za tetřívky, do jihočeských obor za jeleny a daňky, na Zbudovská blata za srnčí zvěří nebo do Mladošovic za vlhami. Každý rok se těší i na srnčí, jelení a daňčí říji.
„Nejvíce však miluji jaro, kdy se k nám vrací spousta stěhovavých ptáků. Začíná to husami, které táhnou v typických klínech, přilétají čejky, další bahňáci, pěvci. Každý rok je událostí návrat kolpíků na Vrbenské rybníky. Vracejí se luňáci, pochopové a další dravci. Ve vzduchu je cítit nový život, příslib, naděje,“ vyznal se Jan Kopecký.
Na svých toulkách s fotoaparátem se snaží zachytit všechno krásné, zajímavé a vzrušující. Pobyt v přírodě mu na jedné straně přináší klid vyplývající z jasně daného řádu a pořádku koloběhu života a smrti, současně ho však odměňuje vzrušujícími zážitky z „lovů beze zbraní“.
„Každá fotografie má v sobě svůj příběh. U všech těch zdařilých se mi vždy vybaví, kde a za jakých okolností vznikly. Často se snažím zachytit ptáky nebo zvířata v nějaké akci a někdy až na výsledném snímku objevuji detaily, které mi při mačkání spouště unikly,“ uvedl čáslavský rodák.
„Fotografování volně žijících ptáků nebo zvířat vyžaduje hodně trpělivosti, znalost jejich života a i trochu štěstí. Fotograf je pak odměněn neopakovatelným zážitkem, na který může nad povedou fotografií dlouho vzpomínat,“ dodal Jan Kopecký.
Jeho čáslavská výstava potrvá do neděle 11. února.