Pavel Dias

close Fotograf Pavel Dias. info Zdroj: se svolením Městského muzea a knihovny Čáslav zoom_in Fotograf Pavel Dias. Profesor Pavel Dias prožil dětství v období druhé světové války. Jako malý kluk vzpomínal na vyprávění svého dědečka, který se vrátil z koncentračního tábora Buchenwald. Později tento prožitek zúročil ve svém fotografickém cyklu mapujícím koncentrační tábory - Torzo.

Jeho první fotografické cykly vznikaly už při studiu na Škole uměleckých řemesel v Brně. V téd obě byl velkým vzorem Pavla Diase fotograf a pedagog K. O. Hrubý, ale ústřední inspirací byla slavná Steichenova výstava z roku 1956 The Family of Man. Katalog z této výstavy vzbudil Pavlův zájem o obyčejná lidská témata, vznikly první ucelené fotografické cykly Vesnice - domov a Brno - život města.

Na počátku šedesátých let dokončil Pavel Dias studium na pražské FAMU. Šedesátá léta považoval za své nejplodnější fotografické období. Fotografoval mimo jiné pro Mladý svět a podnikl mnoho zahraničních cest. Z nich vznikl například cyklus Reminiscence na Paříž.

V době normalizace Pavel Dias hledal a nalezl klidnější téma. Cyklus nazvaný Tvář dostihů završil vydáním knihy Koně formule 1/1.

Hlavními tématy jeho tvorby v poslední době byl judaismus zachycený v cyklu Hlubiny paměti a méně známý fotografický cyklus Baťovy funkcionalistické architektury.

Pavel Dias byl také dlouholetý pedagog. Působil například na Škole uměleckých řemesel v Brně, FAMU v Praze nebo na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Marek Dias

close Sochař a keramik David Dias. info Zdroj: se svolením Městského muzea a knihovny Čáslav zoom_in Sochař a keramik Marek Dias. Marek Dias je vášnivý cestovatel a jeho cesty jsou zároveň inspirací pro jeho tvorbu. Na svých cestách považuje za důležité setkávání se spiritualitou „obyčejných lidí“ v rozmanitých náboženských kulturách. Nejvíce ho v jeho tvorbě ovlivnily cesty do Číny, Nepálu, Indie, Japonska, Srí Lanky, Thajska,Kambodži, Vietnamu nebo Laosu. Inspiraci nalézal ale také při toulkách po východním Turecku nebo Iránu. Při putování v Egyptě studoval stylizaci sochařské výzdoby starověkých chrámů, v Řecku pak obdivoval tvarovou čistotu antické keramiky.

Marek Dias se věnuje sochařské a keramické tvorbě. Keramický materiál vnímá hlavně jako prostředek výtvarného vyjádření. Rád keramiku kombinuje i s dalšími materiály a využívá jejich kontrastu. Někdy vypaluje keramiku v palivové peci s otevřeným plamenem, kdy se oheň a poletující popel podílí na tvorbě díla. Stěžejní téma jeho tvorby tvoří otázky kultury, spirituality a humanity člověka.

Své zkušenosti s keramickým materiálem zúročuje jako pedagog. Dvacet let působil na Uměleckoprůmyslové škole svaté Anežky České v Českém Krumlově, kde vedl ateliéry Designu keramiky a porcelánu a Plastické tvorby. Později pracoval s lidmi s hendikepem jako arteterapeut a také jako lektor výtvarných kurzů ve svém výtvarném studiu v jihočeské Besednici.

Marek Dias je dlouholetý člen a v současnosti i předseda spolku Sdružení výtvarných umělců – keramiků. Žije a pracuje v Besednici.

close Pozvánka na výstavu fotografií a keramických plastik Pavla a Marka Diasových v Čáslavi. info Zdroj: se svolením Městského muzea a knihovny Čáslav zoom_in Pozvánka na výstavu fotografií a keramických plastik Pavla a Marka Diasových v Čáslavi.