Soubor nazvaný Pomocní andělé zachytil práci sanitářů a sanitářek zmiňovaného oddělení. V roce 2022 zvítězil v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život.

„Nepatří mezi uctívané lékaře, mezi studované sestry, instrumentářky nebo asistentky. Ve výčtu zaměstnanců jsou neviditelní a vždy na posledních mzdových řádcích. Jsou nenápadní, šikovní, pracovití, vstřícní, přátelští i profesionální, důslední, pečliví a především naprosto nepostradatelní. V nemocničním žargonu se nazývají pomocný personál,“ představila fotografka Jana Mašterová ústřední hrdiny svého výstavního souboru. Ten nahlédl do jejich každodenní rutiny.

Chrudimská rodačka žijící v Novém Městě na Moravě, dcera lékaře a matka medičky z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, aktuálně studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Za svůj fotografický ateliér protentokrát zvolila prostředí oddělení dlouhodobě nemocných a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.

„Svůj soubor věnuji tamním sanitářkám a sanitářům. Měla jsem možnost pozorovat je při každodenních činnostech a myslím, že si tito lidé zaslouží naše velké díky za svou práci. Za práci, která není náležitě oceněna. Za práci, která je nesmírně důležitá a pro většinu z nás bohužel naprosto samozřejmá,“ řekla Jana Mašterová.

Cyklus je obecným vyjádřením obdivu a pocty zdravotnímu personálu a lze jej vnímat jako citlivé upozornění na téma, jehož důležitost nám ukázala především pandemie covidu-19. Výstavní soubor dříve ocenil významný český fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života Jindřich Štreit, který vede Janu Mašterovou jako svoji studentku na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Při hodnocení souboru vyzdvihl talent i nevšední empatii autorky, s níž ke své práci přistupuje. „Jana Mašterová není obyčejná fotografka. Dovede se na svět dívat jinýma očima, a ukázat tak lidem věci, které oni nevidí,“ řekl Jindřich Štreit.

Jana Mašterová (*1961) vystudovala technický obor na Vysoké škole báňské, pracuje v soukromé společnosti. V současné době dálkově studuje bakalářský obor fotografie na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky, České federace fotografického umění a Svazu českých fotografů.

V roce 2018 se stala vítězkou mezinárodní soutěže Czech Nature Photo v kategorii České zemědělství a venkov se snímkem Učesaná země. V roce 2020 se stala finalistkou kategorie Dlouhodobý dokument a v roce 2022 vítězkou jedné z kategorií mezinárodní soutěže Slovak Press Photo.

V loňském 11. ročníku této soutěže zvítězila v kategorii Každodenní život s vystavovaným souborem Pomocní andělé. Stejný soubor ocenila i porota Czech Press Photo za rok 2022 a to umístěním do katalogu Czech Press Photo 2022 a současně prezentací na výstavě CPP v Národním muzeu. Soubor byl již vystaven v nemocnici v Novém Městě na Moravě, na Mesiaci fotografie v Bratislavě a na Prague Photo.

Zdeňka Nezbedová