Není divu, že na přednášce o čáslavských vojenských stopách v pražském muzeu bylo opravdu „přečáslavováno“. Na Čáslavsku totiž vojenství tvořilo dějiny, které měly vliv na zbytek Česka a dokonce Evropy. Od husitského hejtmana Jana Žižky z Trocnova a Kalicha, přes generála Františka Moravce, autora plánu na odstranění obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, až po vojenské veterány současné.

Jan Šach je vědecký pracovník a kurátor sbírek historických zbraní Vojenského historického ústavu Praha. Narodil se v roce 1970, v letech 1989 až 1990 studoval na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, v letech 1990 až 1996 absolvoval studium historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1993 působí ve Vojenském historickém ústavu Praha. Specializuje se na historii vojenství a vývoj historických chladných a palných zbraní. Je autorem řady výstav, stálých muzejních i zámeckých expozic. Napsal několik knižních publikací a celou řadu odborných článků a studií.

Zdroj: Youtube

Armádní muzeum v Praze na Žižkově je umístěno v historických budovách Památníku osvobození. Muzeum Památníku osvobození bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1932. V letech 2018 až 2022 prošel celý komplex generální rekonstrukcí, při které byly vytvořeny také nové expozice. A právě na nich se podílel Čáslavan Jan Šach. Pro hledání čáslavských stop v rozsáhlém komplexu muzea je proto osobou nejpovolanější.

První stopou, kterou objevil v muzeu, je kamnový kachel Jana Roháče z Dubé, který byl objeven u hradu Sion. Tou další byly artefakty generála Aloise Eliáše, popraveného německými nacisty, který v Čáslavi sloužil před válkou. Jednalo se o snubní prsten a vycházkovou hůl. Další stopy směřovaly na svobodníka aspiranta Františka Pavelku, který byl v rámci akce Percentage vysazen v Koudelově u Čáslavi. Kvůli omylu a konspirační chybě byl zatčen a popraven stětím hlavy na gilotině.

Z přednášky 'Odpuštění a smíření' kněze Ladislava Heryána v Komenského síni na evangelické faře v Čáslavi.
Oblíbený kněz Ladislav Heryán zazpíval v Čáslavi. Jeho život by vydal na román

Vojenská blůza připomíná Alexandra Vasiljeviče Fomina a jeho partyzánskou skupinu. Také on zaplatil za své hrdinství životem. V muzeu jsou dále trojrozměrně znázorněni vojáci 21. střeleckého pluku, který měl v Čáslavi velitelství.

Největší stopou v muzeu zanechal čáslavský rodák brigádní generál František Moravec. A není divu, málokdo se totiž stal hrdinou třech odbojů. A navíc se postaral o likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, zvaného Pražský řezník. Právem vzbudily největší zájem pravděpodobně generálovy artefakty, které byly v roce 2012 objeveny v Čáslavi při výkopových pracích. Jednalo se o důstojnickou šavli v pochvě se zachovalým zlatým střapcem. Dále o bodák od francouzské pušky Lebel, bodák na italskou pušku Mannlicher-Carcano a rakousko-uherský bodák na pušku Mannlicher.

Zdroj: Youtube

Dále byl nalezen zákopový nůž, schránka s poškozenými dokumenty a zapalovač. Obavy způsobily tři válečky, ukázalo se však, že se jedná o baterie. Vše zakopal nebo nechal zakopat František Moravec pravděpodobně těsně před odchodem do emigrace.

Přednáška Jana Šacha vzbudila velký zájem a jejím výsledkem bylo také pozvání do Armádního muzea v Praze na Žižkově. Zaznělo také přání, aby zbraně sloužily jen sportovcům či myslivcům. Nebo muzejníkům, ale rozhodně ne šílencům, kteří je používají ke svým agresivním cílům.

Vladimír Havlíček