Včela Čáslavská letos výjimečně uspořádala přednášku i v prosinci a byl to od spolku dárek vskutku luxusní. Jednalo se vlastně o dárky dva. Tím prvním bylo téma přednášky - geniální architekt Santini. Tím druhým byla osoba přednášejícího. Radek Menoušek je muzikolog se specializací na dějiny, teorii a praxi barokní hudby, kunsthistorik se specializací především na renesanční a barokní epochu, pedagog, hudební publicista, recenzent a kritik.

Jan Blažej Santini Aichel spojil velkolepost barokního vnímání prostoru se strohými geometrickými tvary gotiky. Tvář obcí i krajiny České republiky utvářejí jeho monumentální chrámy nebo prosté kaple, ale také zámky, hospodářské dvory a další stavby. Od jeho úmrtí uplynulo letos v prosinci 300 let. Radek Menoušek toto výročí připomněl přednáškou o odkazu geniálního barokního architekta částečně italského původu, působícího v Čechách a na Moravě v první třetině 18. století.

Z přednášky archeologa Filipa Lavala o středověkých fortifikacích mezi Lomcem a Třebonínem na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi.
Archeolog na přednášce odtajnil tři unikátní hrádky mezi Třebonínem a Lomcem

Přednášku doprovázela vizuální projekce a ukázky z děl, která se s největší pravděpodobností provozovala v Santiniho architekturách, vyznačujících se vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou. Zazněly skladby Schmelzerovy, Biberovy, Vejvanovského, Muffata, Gabrieliho, Brixiho, Monteverdiho ale také Bacha, Händela, Vivaldiho a Zelenky.

Jan Blažej Santini Aichel zemřel v nízkém věku. Přesto za 23 let projektantského působení navrhl kolem stovky sakrálních, palácových i hospodářských staveb. Ve svých projektech využil znalosti matematiky, geometrie či numerologie. Ze staveb je cítit jeho zanícenosti pro katolickou věrouku, židovskou kabalu a křesťanskou mystiku.

Mezi nejvýznamnější realizované stavby patří poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, kostel Nanebevzetí Panny Marie a Jana Křtitele v Kutné Hoře, cisterciánský klášter Plasy u Plzně, poutní kostel zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici či barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Zdroj: Youtube

Santini je autorem zbrusu nového slohu nazývaného barokní gotika nebo též gotizující baroko. Tento jedinečný sloh spojuje dynamické baroko s výrazovými prostředky gotiky. Santiniho architektura a hudba tvoří organickou jednotu, která není náhodná, ale byl to autorův záměr. Ve své přednášce o tom přesvědčil posluchače v čáslavském Dusíkově divadle dokonale připravený doktor Radek Menoušek.