Nešama v hebrejštině znamená Duše a přesně toto slovo vyjadřuje oduševnělý zpěv a hraní klezmerového tria. Kromě tradičních židovských písní si Nešama troufá i na současné písně Izraele, kterým zpěvačka a vedoucí kapely Zuzana Wirthová občas napíše autorské texty. Je známá také z předchozích formací Chesed a Menorah.

Zdroj: Youtube

V kapele dále zpívá a na akordeon hraje hudebně všestranná Jana Žalská. Skupinu dotváří zpěvem a hrou Karolína Vančurová, majitelka uhrančivých houslí.

Zdroj: Youtube

Písně Nešamy vyvěrají z kořenů těžce pronásledovaného národa. Využitím dvou mizejících jazyků jidiš a ladino vracejí život dávné a bohaté diaspoře roztroušené po celém světě. Do povědomí se tak vracejí nejen písně téměř zlikvidované komunity, ale především příběhy jednotlivých lidských životů.

Zdroj: Youtube

Organizátoři setkání - ředitel Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové Marek Lauermann a zakladatel a předseda správní rady téhož fondu Martin Liebl měli při výběru tria Nešama „štastnou ruku“. Tradiční židovské jidiš a ladino písně v podání tohoto souboru v jedinečném prostředí a akustice místní synagogy byly nejen skvělým hudebním zážitkem, ale také „pohlazením po duši“!

Zdroj: Youtube
Z koncertu NeoKlasik orchestru v synagoze v Čáslavi u příležitosti připomínky obětí holocaustu na Kutnohorsku.
NeoKlasik orchestr zahrál při uctění obětí holocaustu v čáslavské synagoze