Koncert nebyl jen připomínkou smutného 81. výročí deportace více než dvou stovek židovských spoluobčanů a spoluobčanek z Kutnohorska do Terezína a dalších koncentračních táborů. Stal se také symbolickým vzdáním úcty všem obětem holocaustu, neboť právě tímto koncertem zahájil Nadační fond dr. Dagmar Lieblové zpřístupnění synagogy v Čáslavi veřejnosti po dokončení další fáze rekonstrukce. Ta se aktuálně týkala především restaurátorských prací na kazetovém stropě.
Fotogalerie: Výzdoba v synagoze v Čáslavi
„S velkou pokorou jsem přijala záštitu nad dnešní vzpomínkovou akcí a děkuji organizátorům z Nadačního fondu doktorky Dagmar Lieblové, že nám nedávnou historii našeho města připomínají. Zapomenout znamená nechat je znovu zemřít. A já děkuji všem, že jste přišli a svojí přítomností ukázali, že čáslavští Židé nejsou pro vás jen zapomenutí sousedé,“ prohlásila mimo jiné čáslavská místostarostka Renata Vaculíková.
Soubor NeoKlasik orchestr se specializuje na neoklasicismus a další moderní skladby dvacátého a jednadvacátého století. V roce 2021 vystoupil na pietním aktu „In memoriam Babí Jar“ k 80. výročí masakru Židů v rokli Babí Jar. Zúčastnil se mezinárodního projektu „In memoriam Lidice“ připomínající vyhlazení obce Lidice. Pravidelně vystupuje na významných tuzemských hudebních festivalech.
Holocaust - šoa je v původním významu systematické pronásledování a vyvražďování Židů za druhé světové války. V širším pojetí je to utrpení nejen šesti milionů židovských obětí holocaustu a také tisíců Romů, homosexuálů, politických vězňů a dalších nevinných lidí. Na hrůzy válek je třeba neustále poukazovat, obzvlášť v době, kdy se válečná zvěrstva dějí jen „coby kamenem dohodil“ od našich hranic!
Poděkování patří členům souboru NeoKlasik orchestr a všem, kteří zaštítili tuto akci. A také řediteli Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové Marku Lauermannovi a zakladateli a předsedovi správní rady Martinu Lieblovi a dalším členům fondu. V neposlední řadě posluchačům slavnostního koncertu, kteří si připomněli hrůzy holocaustu.
Akce se konala v rámci projektu „Rok se židovskou kulturou 2023“ díky podpoře měst Čáslav, Kutná Hora a Středočeského kraje.