Největší počet betlémů zapůjčila Marta Šenkapounová z Chotusic. A to je přitom jenom zlomek její sbírky! Vlastní totiž více než šest set papírových betlémů a přes tři stovky z jiných materiálů. Od roku 2010 jsou s manželem Pavlem členy Spolku českých betlémářů.

Jaká byla motivace k tak náročnému, ale nádhernému koníčku? „Pavel vždycky modelařil. Nejdříve vyráběl plastikové modely - letadla a lodě, později ho chytlo modelářství papírové, hlavně různé stavby. Kupovala jsem mu vystřihovánky, a jak se začaly objevovat betlémy, kupovala jsem i ty, do roku 1989 jich ale moc nebylo. V 90. letech začalo betlémů přibývat, tak jsem občas nějaký koupila. A postupně jsme kupovali další a další a také z jiných materiálů. Občas jsme je dostávali jako dárky a najednou se z toho stala velká láska,“ odpověděla Marta Šenkapounová.

Zdroj: Youtube

„Teď už nějaký betlém koupíme jen výjimečně, není kam je dávat a také finančně je to náročný koníček. Ale občas neodoláme a také nás občas někdo obdaruje. Pavel preferuje papírové, ty ho baví a uklidňuje ho vystřihování. Nejvíce nás baví betlémy z různých míst - alespoň máme pocit, že se touto formou dostáváme někam na výlet,“ dodala s úsměvem Marta Šenkapounová.

Šenkapounovi, kteří se vernisáže v Čáslavi nemohli zúčastnit kvůli nemoci, mají ve sbírce betlémy z nejrůznějších materiálů. Vyšívané, háčkované, pletené, paličkované i šité, krajkové, drátované, vyrobené technikou quilling, z rybích šupin či tepané z mědi. Dále vlastní betlémy v makovici, kokosovém ořechu, vlašském ořechu, lískovém oříšku či v mandli. A také v krabičce od zápalek, některé až z Peru, nebo zápalky ozdobené betlémem.

Kouzelné Vánoce na zámku Kačina.
Kouzelné Vánoce na Kačině. Adventní prohlídky zámku budou stát celý měsíc za to

„Mám ráda betlémy z různých materiálů, hlavně přírodních - šustí, sláma, sisál, sklo, abaka, dřevo, cín, měď, vosk, pedig, papír, textil, kůže, keramika, drát, korálky, mýdlo, sádra.., baví mě totiž zpracování různých materiálů,“ zmínila Marta Šenkapounová.

V rodinné sbírce lze najít také přívěsky jako betlém, magnetky a spoustu ozdobiček. „Něco si dělám sama, ale všechno nelze stihnout ani umět, a tak kupuji to, co sama neumím nebo časově nezvládám. A také vím, že v každé práci dělané s láskou, zůstává něco z autora. Tak mám doma spoustu upomínek na šikovné a milé lidi,“ doplnila sběratelka z Chotusic.

Zdroj: Youtube

Nezbývá, než poděkovat šikovným kurátorkám, které s láskou připravily čáslavskou výstavu betlémů. A také všem, kteří unikátní kousky zapůjčili. A jsou opravdu krásné, přijďte se přesvědčit!

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce