A proč žáci čáslavské „zušky“ malovali reliéfy místních domů? „Zjistila jsem, že v současné době všichni spěcháme, nejen my, ale i děti, mladí lidé. Koukáme do mobilů a nevnímáme své okolí, krásy rodného města. A tak jsem vzala jednu skupinu svých studentů na procházku po Čáslavi a hledali jsme krásné zdobení domů, reliéfy. V Čáslavi jich je opravdu mnoho, měli jsme z čeho vybírat,“ odpověděla Renata Janoušková.

„Vše jsme nafotili a pak již začala pečlivá práce na kresbách. Musím všechny, kteří se na tvorbě podíleli pochválit a samozřejmě poděkovat vedení školy za vydání kalendáře a podporu v činnosti výtvarného oboru,“ dodala.

| Video: Youtube

O talentovaných žácích a žákyních výtvarného oboru ještě mnoho uslyšíme. Autoři nádherných kreseb jsou Alice Poláková, Alena Kluhová, Tereza Sedlmajerová, Michaela Šatrová, Karolína Nedvědová, Jana Šatrová, Agáta Navrátilová, Kateřina Tekverková, Veronika Trtíková, Cristina Rubino, Nikola Svatoňová a Renata Janoušková.

O významu a smysluplnosti práce na kalendáři svědčí slova Renaty Janouškové: „Všichni žáci a studenti byli překvapeni a netušili, co za krásy skrývají čáslavské domy. Stačí jen zvednout hlavu a dívat se!“

S dalšími výsledky práce dětí čáslavského výtvarného oboru se lze setkat na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Vánoční strom totiž zdobí padesátka ozdob o průměru třiceti centimetrů s motivem lišky. A není to rozhodně náhoda. V Čáslavi se totiž narodil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor bajky o lišce Bystroušce. Také inicioval strojení vánočních stromků.

Na jeho popud byl 13. prosince 1924 rozsvícen na Náměstí svobody v Brně Strom republiky a tato tradice se postupně rozšířila i do ostatních měst. Těsnohlídka k tomu pohnula událost, kdy s přáteli na procházce v lese našli opuštěné malé děvčátko, které bylo téměř zmrzlé. Z jeho podnětu a na základě nálezu tohoto odloženého dítěte byla vytvořena tradice vánočních Stromů republiky, k podpoře opuštěných a potřebných dětí jako každoroční charitativní akce.

Je potěšující, že Rudolf Těsnohlídek má ve svém rodném městě následovníky…

close Vánoční pouták info Zdroj: Redakce zoom_in Vánoce, Vánoce přicházejí…

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!