Martin Řezníček je český reportér a moderátor, autor stovek televizních reportáží a rozhovorů. Po obchodní akademii vystudoval masovou komunikaci se zaměřením na mezinárodní studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Moderuje hlavní zpravodajské relace České televize Události a Události, komentáře. Pracoval v české redakci BBC v Praze a Londýně. Po 11. září 2001 přinášel pro BBC zpravodajství z pákistánsko-afghánské hranice.

Během své kariéry referoval z desítek zemí Evropy, Ameriky, Afriky a Asie. V letech 2013 – 2017 působil jako zahraniční zpravodaj ČT ve Washingtonu. Výsledkem pobytu v USA nebyla jen řada zajímavých reportáží, ale také čtivá kniha „Rozpojené státy“ s podtextem „Amerika nejen televizní kamerou“. S manželkou, psycholožkou Hanou Sotákovou, má děti Marka a Kláru.

Zdroj: Youtube

Martin Řezníček před zaplněným sálem čáslavského divadla pohovořil o radostech i strastech novinářského života. Mluvil o vyhrožování, kterého není ušetřena ani jeho rodina. Ale potvrdil, že se umí přes tato negativa přenést, práce novináře za to určitě stojí. Popsal vznik knihy o USA a převyprávěl spoustu příhod z natáčení a také setkání s různými lidmi. Na závěr dostal od Vlastislava Málka triko spolku Formanova Čáslav.

Martin Řezníček v roce 2022 obdržel prestižní ocenění – Cenu Ferdinanda Peroutky. Možná si myslel, že je to největší ocenění jeho práce. Čáslavští ho ale přesvědčili, že se mýlil. Vyzvali ho totiž, aby se ucházel o místo generálního ředitele České televize. „Ne, ne,“ komentoval s úsměvem projev důvěry a ocenění své práce. „Já nejsem dobrý manažer a moje místo je před kamerou,“ dodal.

Z besedy s novinářem Martinem Řezníčkem (vlevo) na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi.
Televizní moderátor Martin Řezníček mluvil o předvolební debatě i výhrůžkách

A je to vlastně dobře. Můžeme se tak těšit na řadu dalších krásných reportáží.

Vladimír Havlíček