Start turistického pochodu byl v kulturním domě v Hlízově, kde si každý účastník vybral trasy či cyklotrasy podle náročnosti. Na trasách byly k vidění zajímavosti jako kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě, kostel svatého Vavřince na Kaňku s výkladem Malvíny Krepsové, památník hornických bouří, rozhledna, kaple svatého Vojtěcha a menhir mezi obcemi Přítoky a Bylany, Polepský vodopád, kostel Všech svatých s kostnicí, lesopark Sklenářův dolík či geologická expozice Lom práchovna.
Především děti zaujala výtvarná dílna pod vedením Lady Lisé. Děti si mohly vyrobit a libovolně nabarvit sádrový odlitek mušle – lastury hřebenatky svatojakubské, což je svatojakubský poutnický symbol a také znak Hlízovského unikátního spolku.
Vlasta Samohrdová vytvořila velkou hliněnou desku nazvanou „Otisk putování za Santinim“. Na tuto plochu poutníci vyrývali či otiskávali vzkazy. Následně bude vše otištěno do sádry, aby byl kolektivní reliéf zachován dalším generacím.

V Centru Mozaika zaujal program spolku Kaňkovské sedlo a Knihovny Kutná Hora. Vidět matriku a Památní knihu školy kaňkovské, jejíž zápisy začínají v roce 1900, je skutečně zážitek. Taktéž zaujal přírodovědný program spolku Denemark u kaňkovské propadliny.
V cíli pochodu, kterým byla sedlecká katedrála, čekala poutníky komentovaná prohlídka vnitřních prostor odborníkem na slovo vzatým – Karlem Vopařilem. Důstojným vyvrcholením celého putování byl koncert sopranistky Jany Veberové. Při jejím zpěvu Ave Maria, zhudebněné podoby modlitby katolické církve Zdrávas Maria, by v katedrále byl jistě slyšet i pád špendlíku.
Letošní Jarní putování se sv. Jakubem si užilo velké množství turistů a turistek a není divu, vždyť je to nyní už akce s celostátním dopadem. K dobré náladě přispělo teplé počasí, obětavá práce manželů Jitky a Jiřího Šimkových a všech dalších organizátorů. Ale především chuť poutníků či turistů si užít nádherného kraje kolem středočeského Hlízova. Nezbývá, než se těšit na další ročník Jarního putování se sv. Jakubem.
Vladimír Havlíček