Od února do dubna roku 1945 byla Praha několikrát bombardovaná, a tak strach z náletů, donutil rodiče opustit Prahu a odjet do Hostovlic na Čáslavsku. Tam jsme prožívali májové dny, včetně volání Prahy o pomoc.

Nad hostincem U Kunášků, ale i v dalších vesnicích pod Železnými horami zavlály po letech okupace, československé vlajky… V Berlíně 8. května byla podepsána kapitulace, ale zde svoboda byla ještě daleko.

Německé seskupení Mitte pod velením maršála Schornera kapitalaci odmítla, hledala cestu na západ do amerického zajetí. Pod Železnými horami v době, kdy Praha jásala, se tvrdě bojovalo mezi Němci a postupující Rudou armádou. Při přestřelkách s ustupujícími německými oddíly byly oběti mezi českými vlastenci. Také sovětští vojáci umírali ještě několik dnů po německé kapitulaci. Jejich pomníky jsou roztroušeny v této krajině pod Železnými horami. Havlíčkův Brod, Habry, Golčův Jeníkov, Čáslav či Kutná Hora byly osvobozeny až 11. května 1945.

Konec druhé světové války v Čáslavi: průjezd vojáků Rudé armády městem.
Foto: Obyvatelé Čáslavi vítali osvoboditele. Vyjádřili radost a vděk Rudé armádě

Maminka často vzpomínala na poslední noc před příjezdem Rudé armády. Setmělé Hostovlice viděly průjezd prchajících německých vojsk od Zehub směrem k Písku, k hlavní silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Čáslaví. Obcí projížděla obrněná technika, také vozy plné prchajících vojáků, ale i německých civilistů. Podle silnice byly vyhozeny z aut nadbytečné věci, včetně zbraní…

V ranních hodinách 11. května Hostovlicemi projeli první vojáci Rudé armády. Hlavní jejich proud byl na silnici od Golčova Jeníkova směrem na Čáslav. Rozkvetlý květnový den dal osvobození nezapomenutelný ráz. Mnozí hostovličtí občané se šeříkem v ruce utíkali vítat osvoboditele směrem na hlavní silnici. Tedy na Písek nebo k Horkám.

Malínský vražedný masakr a jeho dozvuky jsou cítit i dnes - pomník v Malíně
Vražedné běsnění Němců v Malíně na konci války si místní připomínají dodnes

Také má maminka vzpomíná, jak se mnou v kočárku utíkala vítat Rudou armádu. Sousedé ji však tehdy zahnali zpět s voláním „Paní, běžte domů, tam se ještě střílí.“ A měli pravdu. Válka ještě nekončila. Tak jsme zase zajeli ke Kunáškům na bezpečný dvůr. Ten později byl plný zneškodněné německé vojenské techniky. Zajatí němečtí vojáci, ale i takzvaní národní hosté, byli postupně dopravováni do Čáslavi. Sbírala se vojenská technika. Válka končila.

Letos jedeme opět do našich Hostovlic. Stromy jsou v květu tak jako před 78 lety. Vzpomeneme si na máj roku 1945, zapálíme na hřbitově svíčku, jak našim předkům, tak i těm padlým z května 1945. Zastavíme se na náměstí v Golčově Jenikově u pomníku šesti sovětských vojáků. Těšili se domů za maminkou, manželkou… Osud rozhodl jinak…

Přemysl Votava