„Opakovaně jsme řešili případy klientů, kteří po napadení utrpěli například komplikovanou zlomeninu, která vyžadovala operaci a dlouhodobé léčení; k tomu se mohou přidat také psychické následky – strach, noční můry, skleslost apod. Setkali jsme se také s tím, že pachatel začal oběti po napadení vyhrožovat, aby oběť zastrašil a zabránil svému odsouzení nebo náhradě škody,“ uvádí Stuchlíková.

„S napadeným řešíme jak průběh řízení, tak případně i vymáhání náhrady škody a můžeme mu nabídnout i zmocněnce, který ho doprovodí na policii či k soudu. Někteří klienti se totiž v trestním řízení neorientují, jsou bezradní a neví, na co mají nárok. Málokdo například ví, že v některých případech může mít nárok i na finanční podporu od Ministerstva spravedlnosti ČR,“ doplňuje Hedvika Stuchlíková.

Bezplatné služby mohou využít oběti nejrůznějších trestných činů nebo lidé, kteří se obětí být cítí – nejčastěji se v praxi jedná o ublížení na zdraví, podvod, neplnění vyživovací povinnosti, nebezpečné pronásledování, týrání osoby žijící ve společné domácnosti, ale i mnoho dalších. 

Služby lze využít v Nymburce na náměstí Přemyslovců 14/11 po objednání na čísle 731 588 632 nebo emailu poradna@respondeo.cz. Respondeo působí ve více okresech, například v Mladé Boleslavi. 

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva spravedlnosti ČR.

Naďa Hanuš Vávrová