Pozvánka na Velikonoce na Kačině.Pozvánka na Velikonoce na Kačině.Zdroj: Národní zemědělské muzeum KačinaOd čtvrtka 6. dubna mají návštěvníci možnost ve vybraných termínech projít vyzdobený zámek i všechny prohlídkové okruhy. Prohlídky 13 Chotkovských komnat zpestří zajímavosti o velikonočních pokrmech, tradicích i vyprávění, jak Velikonoce na Kačině trávila rodina Chotků. Návštěvníci mohou zhlédnout výstavu řehtaček a sbírkových předmětů, které se vážou k jarním svátkům. Velikonočně vyzdobená bude i zámecká kuchyně.

Velikonoční prohlídky probíhají v termínech 6. až 10. dubna a 15. a 16. dubna od 9 do 17 hodin.

V exteriéru zámku je připravena rodinná hra Hledání obřích vajíček. Na hlavním vchodu do zámku bude umístěno vejce, u kterého bude k dispozici mapka s plánkem umístění dalších vajec v parku. Pokud během krásné procházky návštěvníci najdou všechny, mohou na pokladně vyzvednou sladkou odměnu.

Kačina dokořán poodkryje krásu zámeckých interiérů 

Pozvánka na Kačinu dokořán.Pozvánka na Kačinu dokořán.Zdroj: Národní zemědělské muzeum KačinaV sobotu 15. dubna se Kačina tradičně připojí k celorepublikové akci Brány památek dokořán a odkryje některá ze svých tajemství. Pro zvídavé návštěvníky, kteří se zajímají o historii nejvýznamnější klasicistní stavby v českých zemích, jsou připraveny tři rozšířené prohlídky během nichž zavítají i do míst běžně nepřístupných.

Rozšířené speciální prohlídky je možné navštívit v časech 10.00 – 11.30 hodin, 13.00 – 14.30 hodin, 15.00 – 16.30 hodin. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit on-line i na místě. Kapacita prohlídek je omezená.

S Martinem Ebelem, ředitelem odboru muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea si návštěvníci prohlédnou parketové podlahy v zámeckých interiérech. Dozví se, co je unikátního na bohatých parketových vzorech z Kačiny a proč jejich význam sahá daleko za hranice České republiky.

Muzeum Ostrov lidových krojů v Ostrově.
V ostrovském muzeu lidové kroje uvidíte, v kutnohorské knihovně o nich uslyšíte

Parketové podlahy na zámku Kačina tvoří zcela unikátní celek. Pochází z doby výstavby zámku, osazeny byly v letech 1814 – 1823 a jsou raritně zachovány v úplnosti. Jejich význam zvyšuje zachování grafických návrhů pro jednotlivé typy parket, jsou známy i údaje o jejich výrobě a pokládání. Na Kačině se je možné vidět širokou škálu parket – od nejjednodušších typů až po zcela unikátní a velmi složité vzory s klasicistním dekorem pro reprezentační místnosti zámku.

Bohatost některých paketových podlah na Kačině nemá v Čechách analogii, inspirace pochází z ciziny. Do prohlídky parket na Kačině bude zařazeno i srovnání s hlavními směry vývoje parketových podlah ve střední Evropě.

Zdroj: Youtube

Parketářský mistr René Caran názorně předvede restaurování historických i „obyčejných“ parket. Případní zájemci si navíc budou moci vyzkoušet práci parketáře na vzorcích parketových podlah.

Restaurátor Radek Ryšánek zájemce seznámí s tím, co prospívá nebo škodí historickému nábytku. Vysvětlí, proč není dobrý nápad větrat v horkých nebo mrazivých dnech místnosti vybavené starobylými nábytkovými kusy. Poskytne také několik tipů, jak nejlépe ochránit cenný nábytek před dřevokazným hmyzem a zničujícími účinky slunečního záření.

Marjánkovské jarnění se v Mariánských Lázních. Ilustrační snímek
Jak slavíte Velikonoce? Pochlubte se vašimi fotkami

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství ČR. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě.

Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina - ZDE. Více na www.nzm.cz.