Využití je jednoduché. Registrovaný čtenář si objedná knihu z katalogu, zvolí při objednávce „odložení o boxu“ a vyčká SMS nebo emailu (podle toho, co si sám zvolil). Následně obdrží číselný kód, po jehož zadání na obrazovce knihoboxu se otevře schránka s požadovanou knihou. Do knihoboxu lze objednat nejen knihy, ale i časopisy, CD, stolní hry, případně další dokumenty.

Otevřením knihoboxu na parkovišti kutnohorské knihovny je doplněn systém samoobslužného odbavování. Ten je tvořen samoobslužnými výpůjčními stanicemi (takzvanými selfchecky), které jsou k dispozici v prostorách knihovny v otevírací době a automatickým návratovým systémem (takzvanou vracečkou“) dostupným 24/7 z ulice Na Náměti.

Pořízení knihoboxu bylo podpořeno úspěchem v grantovém programu Ministerstva kultury ČR a Knihovna Kutná Hora tak získala na jeho pořízení 217 tisíc korun.

„Část našich čtenářů volala už delší dobu po možnosti vyzvednutí dokumentů v době, kdy je knihovna zavřená – studenti, lidé dojíždějící za prací. Své v této prioritě samozřejmě také urychlila zkušenost z období covidu. Využití grantového řízení ministerstva tedy bylo logické a jsem ráda, že jsme v něm byli úspěšní,“ uvedla ředitelka kutnohorské knihovny Gabriela Jarkulišová.

„Knihobox má ambici zvýšit komfort našich čtenářů i urychlit obrat knihovního fondu. Umísťovat do něj ale nemusíme jen knihovní fond, půjčujeme také časopisy, cédéčka, stolní hry, didaktické pomůcky, potřeby pro handicapované. Omezují nás jen fyzické rozměry předmětů. V mnoha segmentech je takové zařízení už běžnou věcí. Věřím tedy, že i naši čtenáři knihobox ocení,“ dodala Gabriela Jarkulišová.

close Knihovna v ulici Na Náměti v Kutné Hoře: upozornění na novou službu knihobox. info Zdroj: Knihovna Kutná Hora zoom_in Knihovna v ulici Na Náměti v Kutné Hoře: upozornění na novou službu knihobox.