Knihovna Kutná Hora se k Noci s Andersenem poprvé připojila v roce 2004. Už více než 500 dětí tak zažilo dobrodružství, hry i soutěže spojené se čtením. Protože slovy Zdeňka Svěráka: „Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši.“

V Kutné Hoře Noc s Andersenem už řadu let patří druháčkům. Proč? „Díky spolupráci se všemi základními školami podporujeme v projektu Knížka pro prvňáčka už v první třídě vznik čtenářských návyků, snažíme se nastartovat lásku ke čtení, dobré literatuře. A protože jsou to právě prvňáčci, kteří plnili řadu úkolů, poznávali dobré knížky, hledali cestu ke čtení a byli pak při městské slavnosti pasováni na čtenáře, zveme je následně do knihovny na Noc s Andersenem,“ uvedla knihovnice Zdenka Bartošová.

Každý ročník má vlastní téma. „Letos je spojovacím tématem voda, která má mimochodem v pátek 22. března také svůj mezinárodní svátek. Na děti tak čeká spoustu zábavy spojené právě s vodou a o vodě,“ doplnila Zdenka Bartošová.

close Pozvánka na Noc s Andersenem. info Zdroj: Knihovna Kutná Hora zoom_in Pozvánka na Noc s Andersenem.

Mezinárodní den dětské knihy a Noc s Andersenem

Na počest narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena se 2. dubna slaví Mezinárodní den dětské knihy. A už od roku 2000, vždy v pátek, který je nejblíž tomuto datu, se v knihovnách koná Noc s Andersenem. Letos se tak stane vzhledem k velikonočním svátkům o chvilku dřív, v pátek 22. března.

Prvotní nápad z uherskohradišťské knihovny přerostl v mezinárodní akci a v současné době se tak v rámci Noci s Andersenem přespává už nejen v knihovnách, ale i školách, školkách, kulturních centrech, galeriích, v zoologických zahradách, dětských domovech, domovech seniorů i azylových domech.

V roce 2023 se přespávalo na 1745 místech planety Země a čtení pohádek si užilo více jak 100 tisíc dětí v České republice, Slovensku, Slovinsku, Velké Británii, Turecku, Francii, Srbsku, Chorvatsku, USA, Austrálii, Španělku, Švýcarsku, Kanadě, Itálii, Německu, Rakousku. Nad mezinárodní akcí drží záštitu Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se svým Klubem dětských knihoven.