Šlo o dvě norské terapeutky, překladatelku, maminku chlapce a osobu s kamerou, jejíž záznam bude později použit pro podrobnější analýzu situace. Terapeuti z Norska totiž přijeli, aby dali nové podněty pro práci s dětmi. To vše v rámci projektu Přenos dobré praxe v ABA terapii, který se realizuje díky finanční podpoře z takzvaných norských fondů.
Skutečně takto zvláštně může vypadat trénink zaměřený na to, aby čtyřletý Matěj zvládl jít se svojí maminkou na nákup. Má totiž autismus a nakupování s ním je pro jeho maminku velmi náročné. Cílem tréninku je projít stresové situace, při jejich řešení správně zareagovat a navíc je ještě zopakovat, aby se dobrá praxe upevnila. Nejedná se ale o nevychované dítě, či špatnou maminku. Maminka si naopak při tréninku vedla velmi dobře a od norských terapeutů si vysloužila velké ocenění.
„To, že má dítě autismus, není přece důvod, aby bylo zavřené doma,“ řekla vedoucí charitního střediska Na Sioně Tereza Šedivcová. „Naši norští supervizoři s úspěchem používají aplikovanou behaviorální analýzu. S její pomocí lze malé děti se zdravotním znevýhodněním naučit spoustu věcí. Práce s dětmi se často odehrává přímo v terénu. Pro Matěje je dobré, že může trénovat, když je malý. S velkými se takové věci trénují už špatně,“ dodala.
Ve Středisku Na Sioně v Kutné Hoře návštěvu pěti terapeutů z norského Institutt for Anvendt Atferdsanalyse uvítali již po několikáté. „Při individuální práci s dětmi používáme prvky aplikované behaviorální analýzy, jejíž základy nás v roce 2015 tito odborníci naučili. Na konci listopadu letošního roku opět přijeli na dvoudenní supervizi naší práce,“ přiblížila Tereza Šedivcová.
V rámci projektu Přenos dobré praxe v ABA terapii je dále naplánovaná několikadenní stáž dvou pracovnic Střediska Na Sioně v již zmiňovaném institutu pro aplikovanou behaviorální analýzu, který sídlí v norském Stavangeru.