Komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 150 místech České republiky. V Kutmé Hoře na něj přišli nejen členové pořádajícího školního ekotýmu, ale také kamarádi ze školy i mimo ni. Piknik si mohli zpestřit připraveným zábavným kvízem či pexesem ze světa Fairtrade. Setkání zakončilo vyhlášení výsledků kvízu, kde třem nejlepším tipujícím byla odměnou Fairtrade čokoláda.

Férová snídaně se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Pěstitelé musí kromě dlouhodobě nízkých výkupních cen a z toho plynoucí chudoby čelit také dopadům klimatické změny. Ty popsala kolumbijská pěstitelka kávy Luz Marina Reigoza z družstva Cooagronevada: „Zima u nás už nepřichází jako dříve, počasí je nepředvídatelné. Někdy vůbec neprší, jindy zase dlouho nepřichází zima. Má to na nás dopady, ovlivňuje to sklizeň kávy.”

Fairtradové výrobky jsou stále dostupnější. V roce 2021 se v České republice prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 37 milionů korun.

„Rostoucí prodeje znamenají větší podporu pro pěstitele,” vysvětlil Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko. Další informace lze najít na webech www.ferovasnidane.cz a www.fairtrade.cz.

Klára Peroutková a ekotým při Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře