Lidé mohou přihlašovat stromy do dalšího ročníku populární ankety Strom roku. Zajímavé dřeviny ze svého okolí může navrhnout kdokoliv: jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Jednoduchý online formulář je k dispozici na www.stromroku.cz. Možnost přihlášek končí v neděli 19. května.

Loňská národní vítězka – hruška v širém poli u Mrákotína – skončila v nedávno skončeném Evropském stromu roku pátá. Českou a na ni navazující evropskou soutěž pořádá Nadace Partnerství, záštitu převzal ministr životního prostředí Petr Hladík a podporu poskytl Státní fond životního prostředí ČR.

„Díky proměněné nominaci mohou komunity nejen podpořit povědomí o zajímavém stromu s příběhem, zvýšit turismus ve své obci a regionu a vyhrát odborné ošetření nebo arboristickou péči na míru. Stříbrný a bronzový strom získají speciální ošetření kořenovou injektáží,“ vypočítala přínos ankety její koordinátorka Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství.

Právě letos se organizátoři z Nadace Partnerství plánují zaměřit na význam a důležitost péče o vzrostlé stromy. Důraz při výběru kandidátů bude odborná porota klást také na příběh stromu a význam pro komunitu kolem něj. Deset nejzajímavějších stromů postoupí do letního online hlasování a jejich historii i krásu zachytí videospot od generálního partnera Ondrášovky.

„V minulém ročníku se velmi dařilo nepomyšlské lípě, která se stala i ústřední hrdinkou našeho reklamního spotu a skončila na krásném druhém místě. Abychom veřejnost v péči o stromy ještě více podpořili, Ondrášovka během letošního hlasování věnuje finanční dar za každou korunu, kterou lidé na ošetření a péči o stromy věnují,“ představila další novinku Karolína Jendřejková, brand manager Ondrášovky.

Harmonogram ankety:

● 2. – 19. května: sběr nominací
● 9. května: odborné ošetření nepomyšlské lípy (2. místo v ročníku 2023)
● 21. května: odborné ošetření hrušky v širém poli u Mrákotína (1. místo v ročníku 2023)
● 28. května: zasedání poroty a výběr deseti finalistů
● 22. července: start letního online hlasování
● 30. září – 6. října: tajné superfinálové hlasování pro pět stromů
● 22. října: slavnostní vyhlášení vítězů na Hvězdárně a planetáriu v Brně