Sbírka na Lavičku Václava Havla byla vypsána r. 2015 a až do jejího ukončení v září 2022 bylo vybráno 248 340 Kč. Zbývající finance z celkové pořizovací částky 319 440 korun byly doplaceny z rozpočtu města. Na lavičku bylo možno přispět zasláním peněžního obnosu na účet zřízený přímo za tímto účelem. Dárci mohli přispět i fyzicky díky pokladničkám umístěným u Průvodcovské služby ve Vlašském dvoře, v Informačním centru Města Kutná Hora na Palackého náměstí (později Kollárova ulice) a do konce února 2019 také v Bořek Šípek GLASS DEPENDENCE na Komenského náměstí. První Lavička Václava Havla byla instalována r. 2013 ve Washingotnu, dohromady je po celém světě včetně metropolí jako Tel Aviv, Hirošima nebo Haag umístěno 46 laviček.

Lavička bude odhalena za přítomnosti představitelů města Kutná Hora, hostů a zástupců nadace Vize 97 v rámci studentské oslavy. Ta započne již v 16:00 u sochy T. G. Masaryka na Havlíčkově náměstí za doprovodu fanfár a vystoupení studentského pěveckého sboru Gaudeamus a v 17 hodin dojde na samotné odhalení lavičky. Připomenuta bude i spisovatelská kariéra Václava Havla formou tematického vystoupení studentského dramatického kroužku DramaŤÁK GJO. Po slavnostním odhalení se úplně poprvé rozezní Kutnou Horou nedávno opravené Svatobarborské zvony Michal a Ludvík, ke kterým se přidá zvon Barbora a z kostela sv. Jakuba zvon Jakub Maria. Program završí v 18 hodin mše svatá v chrámu svaté sloužená jako poděkování za svobodu a demokracii.

Kutnou Horu navštívil Václav Havel v r. 1996, zajímal se o opravu a udržování památek, podporování cestovního ruchu a Kutnohořané na osobnost významného československého a českého prezidenta nezapomněli. V minulých letech v Kutné Hoře proběhly výstavy přímo se vztahující k Václavu Havlovi a osobní návštěvu Václava Havla v Kutné Hoře zachycuje i video v rámci expozice Dačického domu, kde dnes sídlí Nadace Kutná Hora – památka UNESCO. Jedním z poselství Lavičky Václava Havla je mít stále na paměti demokratické hodnoty, které Václav Havel vyznával, ctil a snažil se je dál předávat, a které jsou spolu s jeho silnou, odvážnou, ale zároveň laskavou a lidskou osobností odkazem a příkladem pro každého z nás.

Lavička bude nejen k posezení připravena na rohu Komenského náměstí a Vysokostelské uličky. Místo pro lavičku bylo vybráno tak, aby nabízelo blízkost historickému centru a památkám, aby ho při běžných cestách do práce míjeli místní a zároveň aby poskytovalo klidný koutek k posezení. I kutnohorská lavička si ponechá tradiční design, jehož autorem byl český výtvarník a architekt Bořek Šípek, tedy dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá český národní strom, lípa.

Autor: Kristýna Šimonová